Yeni dinozor kafatası keşfi, 200 yıllık varsayımları değiştirebilir

1819’daki William Buckland tarafından yapılan dinozor fosillerini keşfedersek, insanlar tarafından yaklaşık 200 yıllık modern dinozor kemiği avcılığımız vardır. O zamanlar, milyonlarca yıllık ve uzun zamandır ölü olan bulmaca parçalarını bir araya getirmek gerektiğinde, pek çok varsayımlarda bulunuldu. Bugün hatırlayın, çünkü bugün bu alanda yeni bir ana değişim dalgasında ilk gün olabilir.

Styracosaurus albertensis (kafatası numarası UALVP55900) adına bir dinozorun kafatası, 2015 yılında 2015 yılında bir Scott Kişi tarafından keşfedildi. Bu keşif, Alberta, Kanada’daki Campanian yaşlı Dinozor Parkı Oluşumu’nda yapıldı ve sonunda Robert B Holmes tarafından yönetilen bir ekip tarafından detaylı olarak incelenmiştir.

2019 Kasım’ında burada yayınlanan araştırma makalesine göre, bu yeni keşfedilen Styracosaurus kafatası “daha ​​önce bu türlerde gözlemlenmemiş değişkenlik ve asimetri sergiliyor”. Buradaki en önemli şey kafatasının durumu.

1. Başın her iki tarafında tam bir fırfır içerir.
2. Başın iki tarafı çok farklı şekiller ve kemik bitlerinin boyutlarını gösterir.

Person, “Kafatasının bir tarafının bir kısmı eksikken paleontologlar, eksik olan tarafın korunmuş olana simetrik olduğunu varsaydılar” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir