Astronot, ISS’den gelen engel rotası boyunca gezintiye uzaktan giriyor

Avrupa Uzay Ajansı, astronot Luca Parmitano’nin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bir kaya örneği almak için bir engelli rotasında başarılı bir şekilde seyrettiğini açıkladı. Engel kursu, testin Pazartesi günü yapıldığı Hollanda’da yapıldı. ESA, uzaydan gelen rotaları uzaktan çalıştırmak için kullanılan teknolojiyi geliştirdi.

Gezegenler gezegenleri, ayları ve hatta büyük asteroitleri keşfetmek için anahtar bir teknolojidir. NASA’nın şu anda Mars’ta faaliyet gösteren kendi korsanlarından ikisi, yakında bir tane daha başlatmayı planlıyor. Diğer uzay ajansları ve özel kolektifler, gelecekteki diğer uzay misyonları için kendi korsanlarını yaratma konusunda çalıştılar.

Bu geziciler gök cisimlerinin yüzeyini incelemek için kullanılan çeşitli araçların yanı sıra, insanların onları Dünya’dan yönetmelerini sağlayan armatürleri, güç sistemlerini ve iletişim sistemlerini içerir. Ancak komutları bir gezgine göndermek ve operasyonlarını gerçek zamanlı olarak çok büyük mesafelerde manuel olarak kontrol etmek iki farklı şeydir.

ESA proje yöneticisi Kjetil Wormnes şöyle açıklıyor: ast Astronotların el ele çalışabilecekleri robotlarla el ele çalışacakları, kendi başlarına yapabileceklerinden daha fazlasını elde etmek için sistemler geliştiriyoruz. Mars’taki bir gezici aynı işi yapmak için haftalar sürecekti Luca ve Analog-1 gezicisi yarım saat içinde yaptı. ”

Analog-1, bu testin bir parçası olarak işletilen gezginin adıdır. ESA, dünyanın yaklaşık 28.000 km / s hızında vızıldayan Uluslararası Uzay İstasyonundan gelen teknolojinin tüm incelemesini tamamlamak için Luca ve Analog-1’in 30 dakikadan daha az sürdüğünü söyledi.

Kontrol sürecine yardımcı olmak için ESA, teknolojisinin insan operatörünün gezicinin hissettiği hareketleri hissetmesini sağlayan “geri besleme zorla” yı içerdiğini açıklar. Geziciyi uzaktan kontrol etmek için kullanılan joystick, altı derecelik hareket özelliğine sahiptir ve insanların hızlı düşünme ve değerlendirme yeteneklerini, donanımın uzaktaki seyahat etme ve araştırma yetenekleriyle eşleştirir.

Bu durumda, ISS, planlanan ay Ağ Geçidi ve diğer gelecekteki uzay kaynaklarından gelen ve yolcunun gelecekteki kontrolünü simüle etmeyi amaçlıyordu. Yakın gelecekte sistem için ek testler planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir