8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Teknolojide Kadın Derneği diyor ki!!

Teknoloji çağında tüm kadınlarımıza sesleniyoruz!

#ÇözerseTeknolojideKadınÇözer

Güçlü bir ekonomi ve varoluş için toplumun her alanında, üretimde, istihdamda ve karar verme noktalarında daha fazla kadın olsun diyoruz. Özellikle teknolojide, araştırma – geliştirmede, inovasyonda daha fazla kadın mühendis, yönetici ve girişimci görmek istiyoruz. Evinde üreten kadın, küresel e-ticarete açılsın, daha fazla icat çıkarsın, iş dünyası kadınların duygusal zeka, ayrıntıya odaklanma, liderlik ve proje yönetebilme yeteneklerinden yararlansın istiyoruz. Teknoloji erkek işidir, kadınlar teknolojiden anlamaz algısı yıkılsın istiyoruz.

Çünkü

Teknolojide güçlenen kadın, haklarını daha iyi koruyacak. Eşit işe eşit ücret hakkına sahip olacak. Teknoloji eğitimi alan kadın sayısının artması sektörde çeşitliliği artıracak. Teknolojiyle iç içe olan kadın her alanda öne çıkacak. Teknolojiyle fark yaratan kadın kendi geleceğini çizecek. Anneler teknolojiyle donanarak daha iyi nesiller yetiştirecek. Öğrenen, güçlenen kadın teknoloji ile yeni dünyanın arananı olacak.

Ve Daha da Ötesi

Yazılımdan, kodların dilinden anlayan kadın robotlara, yapay zekaya karşı insanı güçlendirecek. Yapay zeka, artırılmış ve sanal gerçeklik, bulut teknolojiler öğrenen kadın dünyanın geleceğini şekillendirmede önemli rol oynayacak. Siber güvenlik, mobil uygulamalar ve oyunları kadın bakışıyla zenginleştirecek. Ekonominin yeni lokomotifi olan startup’ları kadın eliyle yükseltecek. Teknoloji sayesinde rol model olabilecek, ilham verecek daha fazla kadın lider yetişecek. Teknolojiyle güçlenen kadın, güçlü Türkiye’yi yaratacak.

Bu bağlamda

Atılacak adımlarla teknoloji alanında çalışmak kadınlar için cazip kılınacak. Lise ve üniversitede okuyan kız öğrenciler, onlara yönelik teknoloji programlarıyla teşvik edilecek.

Böylelikle

Teknoloji ile güçlenen kız çocukları ve genç kızlar cam tavanların bir kader olmadığını görecek ve toplumsal olarak bugüne kadar kendilerine biçilmiş rollerden sıyrılacak. Teknolojide gelişen kadınlar bu alanda yalnızca tüketici olmaktan çıkıp, üretici haline gelecek, işsizlik ortadan kalkacak.

Kadınlara açık çağrımızdır:

Teknoloji erkek işi değildir. Gelin teknolojiden uzak durmayın, eğitim alın, üretin ve işinizi mutlaka teknolojiyle birleştirin, geliştirin. İnsanın adeta koşar adım gelmekte olan baş döndürücü teknolojik dünyada insani değerler ile varolabilmesi için teknolojide kadın şart diyoruz.

Ve biliyoruz ki

Çözerse teknolojide kadın çözer.

#ÇözerseTeknolojideKadınÇözer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir