Total War: WARHAMMER III İncelemesi

CREATIVE ASSEMBLY tarafından geliştirilen, SEGA ve Feral Interactive tarafından yayımlanan Total War: WARHAMMER III, 17 Şubat 2022 tarihinde oyun dünyasına giriş yaptı. Birçok strateji severin merakla beklediği bu oyunu beraber inceleyelim. Total War: WARHAMMER serisinin ilk oyunu 2016 da görmüştük. Büyük bir coşku ile karşılanan bu oyunun ardından geliştiriciler hızlarını kaybetmeyip 2017 yılında Total War: WARHAMMER 2’yi piyasaya sürdüler.

İki oyun arasında sadece bir yıl olduğundan aralarında çok büyük bir fark yoktu. Ancak Total War: WARHAMMER III, 5 senenin ardından karşımıza çıkıyor. Bu yüzden beklentilerimizi yükseltiyor. Beş senenin ardından oyunda görülen en öngörülebilir yenilik, grafiklerde olmuş. Atmosfer ve çevre yeni dokularla gayet güzel olmuş. Oyun içi müzik ve seslerle de bir ahenk içinde olan görsel yenilikler bizlere iyi bir deneyim sunmuş. Diplomasi çeşitlendirilmiş ve kuşatmalar çok daha detaylandırılmış. Kuşatmalar çok daha gerçekçi hale getirilerek serinin önceki oyunlarında ki basit kuşatma mekanikleri değiştirilmiş. Savaşların artık birden fazla aşaması olabiliyor. Bir yeri destek kuvvetleri gelene kadar savunmak ya da ele geçirmek gibi. Ayrıca muharebelerin gerçekleştiği haritalarda çeşitlendirilmiş ve birbirlerine zaman zaman benzesede haritalardafarklı bir tasarıma sahip olunmuş. Muharebe alanlarına eklenen bu değişiklikler küçük gibi görünsede ciddi bir deneyim farkı oluşturmuş. Oyunda ise dört adet felaket bulunuyor. Bunlar Khorne, Nurgle, Slaanesh ve Tzeentch. Bu dört felekatin himayesinde bölgeler bulunuyor ve bu bölgelerde farklı gruplaşmalar da oluyor. Ayrıca bu grupların dışında bağımsız gruplarda bulunuyor. Örneğin Daemon Prince, Kislev, Grand Cathay ve Ogre Kingdoms. Oyun içindeki her bir ırkın kendine özgü bir oynanışı var ve sizlerde bu duruma ayak uydurarak stratejiler oluşturmalısınız. Oyunun hikayesinde yaptığınız şeyleri felaketlere ithaf edebiliyorsunuz. Bu sayede desteklediğiniz felaketin veya tarafın birliklerini açabiliyorsunuz.

Oyun hakkında genel bir değerlendirme yapacak olursak. İlk güzel şey olarak oyunun Türkçe olarak karşımıza çıkıyor olması. Ayrıca oyunda bulunan eğitim kampanyası gayet uzun ve yeterli. Seri ile daha önce tanışmamış oyuncuları gayet yeterli bir seviyeye kolaylıkla çıkarabiliyor. Olumsuz yanları ise oyunun bazı optimizasyon sıkıntılarının olması. Eğer Total War serilerini seviyorsanız ya da strateji severi iseniz Total War: WARHAMMER III’ü sizlere tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir