AB üye ülkeleri dikkatle 5G tedarikçilerini seçmeleri konusunda uyardı

Avrupa Komisyonu, Avrupalı ​​olmayan üreticilerin telekomünikasyon ekipmanlarının AB içinde yapılandan daha büyük bir tehdit oluşturabileceğini ileri sürdü.

Bir risk değerlendirmesinde, Komisyon, 5G’nin bağlı cihazların hacminin artması ve iletilecek hassas veriler nedeniyle mevcut mobil ağ nesillerine kıyasla tehdit hacmini artıracağını söyledi.

Sürekli bağlantıya bağlı olacak kamu hizmetleri ve endüstriler nedeniyle ağ mevcudiyetinin ve güvenliğin ulusal bir endişeye yükseltileceğine inanmaktadır.

AB 5G güvenliği

Spesifik olarak, Komisyon mobil operatörlerin tedarikçilerine daha fazla bağımlı hale geleceğinden ve kullanılan bir yazılımda – kazara veya başka türlü – bir güvenlik açığı olması durumunda sonuçların ulusal güvenlik için bir tehdit olabileceğinden endişe duymaktadır. Bu tehdidin, operatörlerin altyapılarında tek bir satıcı kullanması halinde daha büyük olacağını belirtti.

Bununla birlikte, hiçbir satıcı veya ülke özel olarak Komisyon tarafından seçilmedi.

“Çeşitli potansiyel aktörler arasında, AB üyesi olmayan devletler veya devlet destekli en ciddi olanlar ve 5G ağlarını hedeflemesi en muhtemel olarak kabul ediliyor” dedi. “Tedarikçilerin kolaylaştırdığı saldırılara daha fazla maruz kalmanın bu bağlamında, tedarikçinin AB üyesi olmayan bir ülkeden gelen müdahaleye maruz kalma olasılığı dahil, bireysel tedarikçilerin risk profili özellikle önem kazanacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir