ABD’ deki ilk deprem uyarı sistemi Kaliforniya’da piyasaya sürüldü

Kaliforniya, ABD’de bir deprem erken uyarı sistemi sunan ilk eyalettir. Sistemin başlatılması, 63 yaşam alanının ve 3.757 kişinin de yaralanmasına neden olan 1989 Loma Prieta depreminin 30. yıldönümü ile aynı zamana denk geliyor. Geleneksel acil durum uyarıları sağlamanın yanı sıra, yeni sistem aynı zamanda bir akıllı telefon uygulamasını da kullanıyor.

Depremler, gelecekte daha fazla beklenen, uzun bir yıkıcı deprem geçmişi olan Kaliforniya’da yaygındır. Devlet Valisi Gavin Newsom’a göre, Kaliforniya Deprem Erken Uyarı Sistemi, Berkeley’deki Kaliforniya Acil Durum Sistemini ve MyShake uygulamasını kullanarak bir deprem meydana gelmeden birkaç saniye önce uyarılar verecektir.

Tabii ki, bir alarmın ne kadar erken alınacağına, depremin merkez üssüne göre nerede bulunduklarına bağlı olarak değişir. Devlet yetkilileri, 1989’daki Loma Prieta depremini örnek olarak kullanıyor; depremde en yakın Şamdan Parkı’ndaki insanların 15 saniyelik bir uyarı alabileceklerini açıklıyorlar. İlçenin kuzeyindeki uzağında kalanlar iki veya üç saniye daha alacaklardı.

Ön bildirim küçük olmasına rağmen, tehlikeli bir ortamdan çıkmalarının yanı sıra çocuklara ulaşma ve koruma için zaman sağlama gibi değerli zamanlar verir. Devlet, bu eylemlerin çok önemli olduğunu belirtti. Sallama durumlarından önce korumaya zaman ayırarak, sistem hayat kurtarabilir ve yaralanmaları azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir