ABD hükümeti Mark Zuckerberg’in e-postalarını okumak istiyor

Birçok üst düzey teknoloji CEO’sunun özel e-postaları, büyük bir ABD hükümeti güven soruşturmasının parçası olarak soruşturmaya çağrılabilir.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Apple CEO’su Tim Cook ve Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos’un benzerleri rekabet karşıtı uygulamalardan endişe duyan yetkililer tarafından incelenebildi.

Talep, ABD hükümetinin en üst seviyelerinden birinden geliyor ve dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının faaliyet göstermesinde büyük bir sarsıntıya yol açabiliyor.

Talep nereden geliyor?

Talep, Google, Amazon ve Apple gibi şirketlerin ticari uygulamalarını nasıl yürüttükleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen ABD Temsilciler Meclisi panelinden geliyor.

Milletvekillerinin aradığı e-postaların bir kısmı, Google’ın YouTube ve Android’i devralması, Amazon’un Whole Foods’la anlaşması ve Facebook’un WhatsApp ve Instagram’yı satın alması gibi üst düzey satın almalar hakkında bilgiler içeriyor.

Ancak Reuters, panelin pazar payı, rakipler, belirli ürünler için en büyük müşterileri ve diğer araştırmalardan belgeler hakkında bilgi istediğini bildirdi.

Facebook’tan Messenger, WhatsApp ve Instagram’ı tek bir hizmette birleştirme kararı hakkında daha fazla bilgi vermesi istendi ve Apple’a, iPhone kullanıcılarının Apple dışı uygulamaları varsayılan olarak ayarlayıp ayarlayamayacağı konusundaki politikasını ayrıntılarıyla bildirmesi istendi.

House Adli Komite başkanı Jerrold Nadler, “Bir avuç şirketin, çevrimiçi ticaret ve iletişimin büyük bir kısmını yakaladığına dair artan kanıtlar var” dedi.

Ranking Republic Temsilcisi Doug Collins , “Bu bilgiler, anti-rekabet davranışının meydana gelip gelmediğini, güvensizlik uygulayıcı kurumların belirli sorunları araştırıp incelememesi gerekip gerekmediğini ve güvensizlik yasalarının dijital pazarlarda rekabeti daha iyi geliştirmek için iyileştirmeye ihtiyaç duyup duymadığını belirlemede yardımcıdır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir