Google, kullanıcıları web’de gizlice takip etmekle suçlandı

Brave isimli tarayıcı, kişisel ayrıntıları reklamverenlere besleyen gizli web sayfalarını yakaladı.

 

Yeni raporlara göre milyonlarca Google kullanıcısının verileri, çevrimiçi tarama alışkanlıklarına göre gizlice izlenip reklam verenlere aktarılmış olabilir.

Gizlilik odaklı tarayıcı Brave tarafından yapılan bir araştırma, Google’ın, kullanıcı verilerini toplamak ve kullanıcıların hedefli reklamlara maruz kalmasını sağlayacak profiller oluşturmak için gizli gizli web sayfalarını kullandığını buldu.

Kanıtlar şu anda İrlanda veri düzenleyicisi tarafından incelenmekte olup, Google’ın veri koruma yasalarını ihlal ettiği tespit edilirse, olası bir GSYIH cezasına çarptırılmaktadır. Şirket, “yeterli veriyi kontrol etmeden kişisel bilgileri kullanmaktan veya veri korumaya ilişkin endişelerden” suçlamakla suçlanıyor.

Takip

Uygulama, kişisel verilerini takip eden ve resmi olarak DoubleClick olarak bilinen Google’ın reklam değişim platformu Yetkili Alıcılar’ında alınıp satıldığını tespit eden Brave’nin baş politika görevlisi Johnny Ryan tarafından ortaya çıktı.

Ryan’a göre, Google onu gizli bir web sayfasına giriş yapan üçüncü taraf şirketlere verdiğini belirleyen bir izleyici ile etiketlemişti.

Brave sonra, Ryan’ın deneyimini yeniden denemek ve yeniden üretmek için yeniden yapılan “yüzlerce kişi” ile araştırma yaptı ve Google’ın uygulamalarının her kullanıcıya özgü gizli bir web sayfası tanımlayıcısı oluşturduğunu belirledi.

Kullanıcının gezinme yerini ve zamanını belirten bu tanımlayıcıların, hedefli reklamcılığın etkinliğini artırmak amacıyla birden fazla reklam şirketi ile paylaşıldığı bulundu.

Financial Times’a verdiği demeçte Google, soruşturmasında İrlanda veri düzenleyicisiyle işbirliği yaptığını söyledi.

Şirket, “Kişiselleştirilmiş reklamlar sunmuyoruz veya kullanıcı izni olmadan teklif sahiplerine teklif isteği göndermiyoruz” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir