ADSL ve VDSL arasındaki fark nedir?

Very High Bitrate Digital Subscriber (Çok Yüksek Bitrateli Dijital Abone Hattı) veya VDSL, internete bağlanmak için kullandığımız teknolojinin, ADSL veya Asymmetric Digital Subscriber Line’ın (Asimetrik Dijital Abone Hattı) geliştirilmiş bir sürümüdür. Nasıl uygulandıkları konusunda farklı olduklarından muhtemelen birinin ekipmanını diğeri için kullanamazsınız. Kullanıma en uygun iki teknoloji arasındaki en önemli fark hızdır. ADSL, maksimum 8 MB / sn indirme ve yükleme için 1 MB / sn hızına erişebilir. Buna karşılık, VDSL indirmek için 52 MB / sn’ye ve yükleme için 16 MB / sn’ye sahip olabilir.

vdsl ile ilgili görsel sonucu

VDSL’in alabileceği yüksek hızlar nedeniyle, VoIP telefonu ve hatta ADSL’nin yapamadığı HDTV aktarımı gibi yüksek bant genişliği uygulamalarını barındırmak için iyi bir ileri teknoloji olarak görülüyor. VDSL’nin diğer bir çok kullanışlı özelliği, veri iletimi için 7 farklı frekans bandı kullanmasından kaynaklanmaktadır. Kullanıcı daha sonra her bir frekans bandının indirme veya yükleme için kullanılıp kullanılmayacağını özelleştirme gücüne sahiptir. Bu tür bir esneklik, pek çok kişi tarafından indirilecek belirli dosyaları barındırmanız gerektiğinde çok büyük bir kolaylık.

VDSL’nin en büyük dezavantajı, telefon santralinden olması gereken mesafedir. 300m içerisinde, hala maksimum hıza yaklaşabilirsiniz, ancak bunun ötesinde, hat kalitesi ve hız oldukça hızlı bir şekilde bozulur. Bu nedenle, abone olduğunuz şirketin telefon alışverişine oldukça yakın olmadığınız sürece, ADSL hala tercih edilebilir. Çoğu VDSL abonesi, çok hızlı bir sunucuya ihtiyaç duyan ve genellikle kendi sunucularını çok yakın bir yere yerleştiren şirketlerdir.

VDSL’nin kısıtlı olması ve yüksek fiyatı nedeniyle, genişlemesi ADSL’deki kadar üretken değil. Buna karşılık, ADSL çok kullanılır ve yüksek hızlı internet sunan tüm ülkeler ADSL sunar.

Özet:

  • VDSL, ADSL’den çok daha hızlıdır
  • VDSL, HDTV’yi destekleyebilir ve ADSL desteklemez
  • VDSL özelleştirilebilir bant genişliklerine izin verirken, ADSL vermez
  • VDSL, ADSL’ye kıyasla daha hızlı zayıflama çekmektedir
  • ADSL, DSLAM’dan çok daha uzaktaki evler için hala daha iyi
  • VDSL, ADSL kadar yaygın değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir