Akıllı Telefonunuzu nasıl sanal gerçeklik kulaklığına çevirirsiniz?

Oculus Rift, HTC Vive Pre ve PS VR gibi sanal gerçeklik gözlüklerini unutun. Tüm bu cihazlara dünyalar kadar para vermek istemiyorsanız akıllı telefonunuzu akıllı bir sanal gözlüğe çevirebilirsiniz. Ucuz bir kulaklık seti yardımı ile 360 ​​derecelik videolar arasında zoom yapabilir ve tüm bunları adeta videonun içindeymiş gibi yaşayabilirsiniz.

Hala sanal gerçeklik gözlüklerinin bebeklik çağlarındayız. Ancak telefonunuza indirdiğiniz bir VR video uygulaması ile ve gerçekten ucuz olan bir kulaklık seti ile birlikte siz de bu VR keyfini paralar dökmeden yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu uygulamalar çok sık bir şekilde güncellendiği için emin olun canınız da sıkılmayacaktır. Şimdi size bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Uyumlu kit parçasını kontrol edin

Akıllı telefonunuzla kullanabileceğiniz sanal gerçeklik kiti telefonunuzla uyumlu olmalıdır. Örneğin, Samsung Galaxy telefonunuz varsa Gear VR en iyi seçeneklerden biridir. Ancak Google Cardboar gözlük seti ile de işlerimizi büyük ölçüde görebiliriz.

Amazon gibi bir perakendecide bol miktarda akıllı telefon VR kiti bulunur, bu nedenle telefonunuzla eşleşen birini arayın (çoğu belirgin şekilde görüntülenen uyumluluk listelerine sahiptir). Beklenmedik bir şekilde, telefonunuzla eşleşecek hiçbir şey bulamıyorsanız, YouTube’da 360 derece videoları herhangi bir ilave kit olmadan da izleyebilirsiniz.

Telefonunuzu yerleştirmek

Çoğu VR kulaklık için, gözlüğü telefona bağlamak için telfonunuzu belirtilen alana yerleştirmeniz yeterlidir. Gözlüğün üzerindeki talimatları okuyarak bundan emin olabilirsiniz. Daha sonra kayışları (kulaklığınız varsa) kafanıza göre uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Eğer bir Google Cardboard aldıysanız bazı küçük ayarlamalar yapmanız gerekecektir (hatta Google’dan talimatlar indirebilir ve kendi Cardboard’unuzu yapabilirsiniz). Tüm Karton uyumlu setlerde, telefonunuzu görüntüleyicinin içinde kalibre etmek için kullanabileceğiniz bir QR kodu bulunur.

Telefonunuza bağlanmak

Bir Gear VR veya önceden oluşturulmuş herhangi bir kulaklık kullanıyorsanız işlem biraz daha kolaydır. Telefonu burada gösterilen boş yuvaya takabilirsiniz. Yuvadaki klipsler telefonunuzun tam olarak oturduğundan emin olmanızı sağlar

Telefonunuzun sağlam bir şekilde oturduğundan emin olduktan sonra VR uygulamasını açabilirsiniz. Ancak pahalı gözlüklere sahipseniz en başta bilgisayarda deneyerek telefonla olabilecek uyumsuzluklardan kaçınabilirsiniz.

Şimdi Başlıyoruz

Telefonunuzu VR cihazınıza nasıl takacağınızı bulduysanız, şimdi yeni cihazınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bazı sanal gerçeklik yazılımları yüklemeniz gerekiyor.

Google Cardboard kullanıcıları Android veya iOS için uygulamaya ihtiyaç duyarken, Gear VR telefonunuza ilk kez bağladığında Oculus uygulamasını otomatik olarak yükler.

Bu uygulamalar, uygulamaya başlarken başlıklı küçük bir ürün tanıtımı yaparlar. Bu küçük giriş özetinde, VR gözlükleriniz ile birlikte kullanabileceğiniz uygulamalar ve gözlüğünüzü kullanırken ne gibi durumlara dikkat etmelisiniz bunları açıklarlar.

Üçünücü Parti Uygulamaları ve Daha Fazlası

Bu günler hala sanal gerçeklik için erken günlerdir. Bu nedenle henüz çok sayıda uygulama ve deneyim seçeneği yoktur. Bununla birlikte, YouTube’da ve 360 ​​derece video içeriğini bol miktarda bulabilirsiniz. Ayrıca Vrse, Hardcode ve Fulldive VR, Cardboard gibi temel VR görüntüleyiciler için en iyi uygulamalardan üçüdür.

Gear VR’nin erişebildiği Oculus Mağazasında her şey biraz daha gelişmiş ve daha gösterişlidir. Kendiniz için neyin uygun olduğunu görmek için uygulamaya göz atabilirsiniz. Ancak yeni başlayanlar için Esper 2’yi, Viral’i, Land’s End’i ve Herobound’u öneriyoruz. Ayrıca Oculus’ta da 360 derecelik videolar mevcuttur.

VR deneyiminizi kontrol edin

VR kulaklığınızın hangi özelliklere bağlı olduğu üretici firmaya bağlıdır. NFC özellikli düğme ile bir çok kontrolü gerçekleştirirken, genellikle VR oyunlarında bağlantı için Bluetooth özelliğinden faydalanılıyor.

Ayrıca bu akıllı setlerde bir çok işlem kafa hareketleri ile sağlanabiliyor. Tabi NFC düğmesinin ve bluetooth’un da desteği ile birlikte.

İleriye Taşımak

Açıkçası, akıllı telefonla çalışan VR’nin ötesine geçmek istiyorsanız, HTC Vive veya Oculus Rift gibi ciddi bir cihaza ihtiyacınız vardır. Böyle büyük bir değişimi yapmak istemiyorsanız telefondaki VR uygulamaları ile idare etmek zorundasınız.

Akıllı telefonlarda VR ile ilgili başka ilginç bir yaklaşım Trinus VR tarafından sunulmaktadır. Trinus VR, bilgisayardaki oyunlarınızı telefon ekranına aktararak, bu oyunları VR gözlükleriniz ile oynamanıza yarıdmcı olur. Bütçe ve gelişmiş VR arasında bir orta nokta arıyorsanız, Trinus VR denemeye değer.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir