Windows 7’nizi Bu Uygulamalarla Güncel Tutun!

Dokuz yaşında olabilir, ancak Windows 7 hala dünyanın en popüler masaüstü işletim sistemlerinden biridir – ve iyi bir nedenle. Hala Microsoft tarafından desteklenen ve düzenli güvenlik güncelleştirmeleri alan (Windows Vista’nın aksine) mükemmel bir işletim sistemidir, Windows 10 gibi pop-up’lara neden olmaz, macOS’tan çok daha açıktır ve yeni başlayanlar için Linux’tan daha kolaydır.

Burada, Windows 7 PC’nize yeni bir kullanım ömrü sağlamak için ücretsiz olarak indirebileceğiniz en iyi 5 programı seçtik.

GIMP

Windows 7’nin Microsoft Paint sürümü, Windows Vista ile birlikte verilen sürümden büyük bir adımdır, ancak fotoğrafları düzenlemek veya sıfırdan kendi grafiklerinizi oluşturmak için pek bir kullanım alanı yoktur.

GIMP (GNU Image Manipulation Program), inanılmaz derecede güçlü olan ve tamamen ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz harika bir açık kaynaklı fotoğraf editörüdür. Adobe Photoshop kadar özellik dolu değil, ancak hobi fotoğrafçılarının fotoğraflarını çekmeden veya çevrimiçi paylaşmadan önce çekimlerini muhteşem hale getirmek için ihtiyaç duydukları her şeye sahiptir.

VLC Media Player

MusicBee, Windows 7 için en iyi bedava müzik çalardır, ancak video için VLC Media Player’a ihtiyacınız vardır. Yine, çok çeşitli dosya formatlarını destekler (Windows Media Center’dan çok daha fazlası) ve kullanıcı tarafından oluşturulan eklentiler ve arayüzlerle genişletilebilir.

VLC Media Player, PC’nizde (gerekli optik sürücüye sahip olmanız şartıyla) DVD’lerin ve Blu-ışınların keyfini çıkarmanın mükemmel bir yoludur ve sisteminize uyacak şekilde oynatımı optimize edebilirsiniz.

Audacity

Windows 7’nin Başlat Menüsü’nün Donatılar bölümünde dolaşırsanız, Ses Kaydediciyi bulacaksınız. ‘Temel’ neredeyse hiç tarif etmiyor – tek yaptığı bir mikrofondan girdi almak ve WAV biçiminde kaydetmek.

Kendi podcast’lerinizi yapmak, müzik kaydetmek veya mevcut ses dosyalarını düzenlemek istiyorsanız, çok daha güçlü bir şeye ihtiyacınız var. Bu bir şey Audacity.

Bu açık kaynaklı ses editörü stereo olarak kayıt yapmanıza, gürültüyü gidermenize, çeşitli efektler uygulamanıza, kanalları ayrı ayrı düzenlemenize, dosyaları kesmenize ve birleştirmenize, şarkıları vokalleri silmenize ve daha pek çok şeye olanak sağlar. GIMP ve VLC Media Player gibi, Audacity de eklentileri destekler, böylece tam gereksinimlerinize göre uyarlayabilirsiniz.

Shotcut

Windows Movie Maker ilk piyasaya çıktığında harika bir video editörüydü, ancak kararsız arayüzü ve sevimsiz efektleri artık çok tarihli görünüyor. Uzun yıllar süren hizmetten sonra, Windows 7 kullanıcılarının elveda sallama ve Shotcut’a yükseltme yapma zamanı geldi.

Shotcut, etrafındaki en güçlü ücretsiz video editörü değil (bu Lightworks olurdu), ancak özellikler ve kullanılabilirlik arasında mükemmel bir denge kuruyor. Mükemmel görünümlü bir video çekmeye başlamak için bir el kitabı okumanıza gerek yok ve denenecek çok sayıda araç ve filtre var.

MusicBee19

Hala Windows 7’de müzik çalmak için Windows Media Center kullanıyorsanız, melodilerinizi biraz rahatsız ediyorsunuz. MusicBee, şarkıları ve podcast’leri mantıklı bir şekilde düzenlemek, doğru meta veri eklemek ve PC’nizin sağlayabileceği en iyi ses kalitesini (yüksek kaliteli bir ses kartınız olsun olmasın) sağlamak için tasarlanmıştır.

MusicBee, ek kod çözücüler, akışlı yayın hizmetleri ve çevrimiçi radyo indirmeye gerek kalmadan adlandırabileceğiniz her müzik dosyası biçimini destekler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir