Aksa Doğalgaz, Horizon21 Projesiyle Operasyon Süreçlerini Uçtan Uca Dijitalleştiriyor

Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi Aksa Doğalgaz, doğal gaz dağıtım sektöründe abone yönetimi konusunda yenilikçi bir projeye imza attı. Horizon21 projesi, dağıtım sektöründe S4/HANA üzerine kurulacak ilk ISU projesi olma özelliği taşırken; büyüklük ve nitelik anlamında uluslararası düzeyde ses getirmeye aday olmasıyla dikkat çekiyor.

Faaliyet gösterdiği 27 il ve 180 ilçe ile doğal gaz dağıtım sektörünün en geniş coğrafi dağıtım alanına hizmet veren Aksa Doğalgaz, güncel teknoloji çözümlerini süreçlerine dâhil ederek, hizmet sektöründe her zaman bir adım önde olmaya devam ediyor. SAP’nin enerji dağıtım sektörüne yönelik çözümlerini (SAP S/4HANA, SAP CRM for Utilities, SAP IS – U ve MCF)tüm iş süreçlerine entegre eden Aksa Doğalgaz, Horizon21 projesiyle büyük verinin hızlı/etkili/şeffaf bir şekilde yönetilmesini ve yaygın dağıtım bölgesindeki başta müşteri hizmetleri servisleri olmak üzere, uçtan uca tüm operasyon süreçlerinin tamamını tek bir sistem üzerinde birleştirmeyi amaçlıyor.

Planlama, iş emirleri, bakım, satın alma, stok, satış, pazarlama, lojistik, finans ve insan kaynakları gibi farklı süreçleri birbirine entegre eden ERP yazılımlarını SAP S/4HANA’ya dönüştüren Aksa Doğalgaz, aynı zamanda proje kapsamında doğal gaz abone yönetimini de SAP sistemlerine geçirirken, 21 dağıtım bölgesindeki yönetiminin süreç ve operasyonlarını da iyileştiriyor. Bununla birlikte şirketin KVKK dönüşümü, saha operasyonları, müşteri hizmetleri, faturalama, satın alma süreçleri, personel dönüşümü ve tüm raporlamaları da Felece Teknoloji danışmanlığı ile uçtan uca SAP sistemlerine taşıyor.

Horizon21 projesi ile ilgili hedefler ve dijital dönüşümün bu hedeflere ulaşmadaki rolü hakkında görüş bildiren Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan “Aksa Doğalgaz olarak güncel teknolojileri içeren dijitalleşme çözümleriyle abonelerimizin hayatını kolaylaştıracak yenilikçi ve alternatif çözümlerle müşteri memnuniyetimizi en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi olarak yoğun bir veri trafiğini anlık olarak yönetiyoruz. 3 milyonu aşan ve her yıl yaklaşık olarak 350 bin yeni aboneyle büyüyen müşteri portföyümüze en kaliteli hizmeti sunmak bizim için büyük önem taşıyor. Bu bilinçle, sistemlerimizin alanında en iyilerden kurulmasını önemsiyoruz. Horizon21 projesiyle, verinin toplanmasından başlayarak anlık olarak elde edilen büyük veriyi daha hızlı, etkin ve gerçek zamanlı olarak yönetebileceğiz. Ayrıca tüm kaynaklarımızın uçtan uca birbirine bağlı bir şekilde tek merkezden yönetim stratejisi ile uyum, güvenilirlik ve sistemsel otokontrolünde ciddi bir iyileşme hedefliyoruz. Danışmanlık desteği konusunda ciddi bir araştırma sürecinden sonra uçtan uca çözümler konusunda Felece Teknoloji ve GoLive ekipleri ile projemizi ilerletme kararı aldık. Sektörümüzde ilk defa uygulanacak ve uluslararası düzeyde de yankı uyandıracak büyüklükteki bu projeye başlamayı, şirketimiz ve sektörümüz için çok değerli görüyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir