Amazon Alexa yeni gizlilik kontrolleri aldı ve artık ne duyduğunu söyleyecek

Alexa, gizliliğin üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacak iki yeni ses komutu alıyor. Seattle, Washington’daki cihaz açılış etkinliğinde Amazon, sanal asistanına iki yeni ses komutu eklediğini duyurdu: “Alexa, az önce ne duyduğunu söyle” ve “Alexa, neden yaptın?”.

Bu, Amazon Echo cihazlarının tam olarak ne kadar hassas olduğunu merak eden veya bir müzik parçası çalmak gibi beklenmedik bir görevi yerine getirmesini isteyen herkes için göz açıcı olabilir. Amazon, ‘what‘ komutunun derhal kullanılabileceğini, ‘neden‘ seçeneğinin bu yıl daha sonra geleceğini söylüyor.

Gizlilik, 2019’da Amazon için büyük bir konuşma noktası oldu. Yılın başlarında, söylediğiniz son şeyi ya da tüm gün boyunca söylediğiniz şeyleri silmenize izin veren sesli komutlar ekledi. İsterseniz tüm verileriniz otomatik olarak silinir.

Kontrolü elinize alın

Amazon, kullanıcıların kişisel gizlilik ayarlarını “hassas ayrıntı düzeyinde” seçebileceklerini vaat ediyor.

Bu gizliliğe odaklanmak sürpriz değildir; Amazon (Google ve Apple ile birlikte) son aylarda müşterilerin kayıtlı ses komutlarını kullanmaları veya kötüye kullanmaları nedeniyle ateş altında olan teknoloji devlerinden biri durumunda.

Her üç şirket de kayıtlı metin parçacıklarını dinlemek ve onları yazılımlarının doğruluğunu artırmak için kopyalamak için insan metinleri kullandı, ancak kullanıcıların diğer insanların kendi evlerinde söylediklerini dinleyebileceklerinin yeterince farkında olmadığı anlaşıldı.

Akıllı asistanınızın tam olarak ne kadarını duyabildiğini ve bu bilgilerin nasıl kullanılacağına karar verebilme yeteneği hoş bir ektir ve ekstra şeffaflık, kullanıcıların Alexa’ya olan güvenlerini geri kazanmaya yönelik bir yol kat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir