Amerika’da marul yüzünden E.coli salgını olabilir

CDC, bir başka E. coli salgınının marulla bağlantılı olduğunu bildirmiştir. Ajans, halkı, hastalığa yakalanma riski nedeniyle Salinas, California bölgesinden kaynaklanan marul tüketmekten kaçınması için uyarıyor. 22 Kasım itibariyle, ajans 28 hastaneye yatırma da dahil olmak üzere 16 eyalette bildirilen 40 E. coli vakasının farkındaydı. Bir başka marul marşı hatırlatma işlemi başlatıldı. Marul ürünlerinin büyük bir kısmının, marulun nereden geldiğini gösteren bir etiket içerdiğini belirten CDC’ye göre, Kaliforniya, Salinas’dan gelen tüm marul türlerinin atılması gerekir. Geri kazanılan ürünler arasında tam başlı marul, Salinas’dan marul içeren hazır salatalar ve daha fazlasını içerir.

Tüketicilere, önceden karıştırılmış salata ürünlerinin, diğer yeşil yaprak türleri arasında marul içerebileceği hatırlatılır; etiketlemeyi kontrol etmek ve riskli marulun dahil olmadığından emin olmak önemlidir. E. coli’nin riski, CDC’nin, nereden geldiği hakkında bilgi içermeyen marul ürünlerinin ihtiyati tedbir olarak atılması gerektiğini söylediği kadar büyük bir durum.

Bu E. coli salgınının bir parçası olarak, CDC, Missa Bay LLC’nin bazı salata ürünlerini kontaminasyon riski nedeniyle hatırladığını söylüyor. Ancak kurum, tüketicilerin, farklı bir marka altında satılsa bile Salinas’dan kaynaklanan tüm marullerden uzak durmaları gerektiğini söylüyor. Geri çağırmaya gelince, “Kullanım Yeri” özelliği, 29 Ekim – 1 Kasım tarihleri ​​arasında ve “EST” yazan bir USDA inceleme işaretine kadar uzanır.

Bu zamanda, CDC hastaneye yatırılan 28 kişiden beşinin hemolitik üremik sendrom adı verilen bir tür böbrek yetmezliği geliştirdiğini söylüyor. Yetkililer, kontamine marulun arkasındaki ortak tedarikçiyi veya yetiştiriciyi henüz belirlemedi, ancak daha fazla bilgi toplamak için hala bir soruşturma yürütülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir