Android cihazlar için Back-Up işemi nasıl yapılır?

Kısa bir geçmişe kadar cep telefonları sesli arama gönderip alabilen ancak başka bir şey yapamayan temel cihazlardı. Bugünlerde akıllı telefonlar tam teşekküllü masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar kadar önemlidir ve değerli e-posta mesajları, kişiler, videolar, fotoğraflar ve belgelerle doludur.

İnsanlar her gün akıllı telefonlarına güveniyor ve bu cihazların içerdiği verilerin kaybedilmesi, bilgisayar ortamındaki sabit diskinizin bozulması kadar acı verici olabilir. Bu nedenle, telefonunuzu diğer cihazlarınız kadar düzenli ve dikkatli bir şekilde yedeklemeniz önemlidir.

Çoğu büyük akıllı telefon platformu, verilerini bir bilgisayara veya İnternete yedekleyebilir. Telefonlar için tam anlamıyla zemine çarpmak ve paramparça olmak anlamına gelebilecek bir çarpışma durumunda, cihaz tamir edildiğinde veriler kolayca geri yüklenebilir. Tüm verilerinizin düzgün şekilde yedeklendiğinden emin olmak için popüler Android akıllı telefonlarla kullanabileceğiniz birkaç kaynak.

Google’ın bilgilerinizi yedeklemesine izin verin

Google’ın Android’i, kablosuz ağ tercihleri, yer imleri ve özel sözlük kelimeleri gibi belirli ayarları Google hesabınızı kullanarak sunucularına sorunsuzca kaydetme olanağı sunar. Etkinleştirmek için:

1- Ayarlar, Kişisel, Yedekle ve sıfırla seçeneğine gidin ve hem Verilerimi yedekle hem de Otomatik geri yükleme seçeneğini belirleyin.

2- Ayarlar, Kişisel, Hesaplar ve Senk. Bölümüne gidin ve Google hesabınızı seçin.

3- Mevcut tüm verilerin senkronize edilmesini sağlamak için listelenen seçenek kutularının tümünü seçin.

Her ne kadar belirli prosedür Android cihazlar arasında biraz değişiklik gösterse de, işlem genellikle aynıdır. Yukarıdaki örnek Google Nexus S cihazları içindir.

Yedeklemek için başka seçenekler..

Google’ın doğrudan yedeklemediği veriler için (SMS / MMS mesajları, çalma listeleri ve alarmlar gibi), üçüncü taraf yazılımları kullanabilirsiniz. Popüler seçeneklerden biri, uzak sunuculara veya kendi hafıza kartınıza güvenli yedekleme ve otomatik zamanlama sağlayan MyBackup Pro’dur.

Yazılım ücretsiz değil (4,99 dolara mal oluyor), ancak ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını görmek için bir deneme süresi boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz. Yedeklemeye başlamak için, Google Play Store’dan MyBackup Pro uygulamasını indirmeniz ve ardından uygulamayı telefonunuzdan başlatmanız yeterlidir.

Video ve Resimleri Manuel olarak yedeklemek

Diğer önemli verileriniz için, akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza manuel olarak yedekleyebilirsiniz.

1- Telefonunuzu bilgisayarınıza bir USB kablosuyla bağlayın; harici bir sabit sürücü olarak görünecektir. Mac’ler için önce Android Dosya Aktarımı adlı bir aracı indirmeniz gerekebilir.

2- Diski seçin ve DCIM klasörüne gidin. Bu klasör video ve resim verilerinizi içerir.

3- Yedeklemek istediğiniz veri dosyalarını seçin ve bunları bilgisayarınızdaki masaüstünüz gibi bir alana sürükleyin. Seçilen dosyalar bilgisayarınıza kopyalanacaktır.

Video, Resim ve Müziklerinizi Manuel olarak yedeklemek

Yukarıdaki manuel işlem çok meşakatli geldi ise akıllı telefon verilerinizi bilgisayarınıza kopyalamayı otomatikleştirmek için üçüncü taraf yazılımları kullanabilirsiniz.

Popüler bir yöntem olan, bilgisayarınız (Mac veya Windows) ile akıllı telefonunuz arasındaki verileri, iTunes’un iOS kullanıcıları için çalışma biçimine benzer şekilde senkronize eden DoubleTwist firmasına ait AirSync ile yapabilirsniz. AirSync ayrıca ağınız üzerinden kablosuz olarak da senkronize edilebilir.

Dikkate değer başka bir yazılım parçası olan The Missing Sync. Kullanımı kolay (ve yine kablosuz senkronizasyon sunan) fakat diğer seçeneklerden daha yüksek bir fiyat etiketine sahip hepsi bir arada bir senkronizasyon ve yedekleme programıdır.

Eğer bu seçenekler size hitap etmiyorsa, müziklerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı İnternet servislerine kolayca yedekleyen Google Müzik ve Picasa gibi ücretsiz servislere kaydolmayı düşünebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir