Android Q resmi olarak Android 10 olarak adlandırıldı

Android Quinoa Değil

Google, Android Q’nun şimdi tamamen yeni ve sıkıcı bir adla geleceğini duyurdu: Android 10. Bu, Android işletim sistemlerinin tatlı yiyeceklerden sonra adlandırılma eğilimini artırıyor ve adlandırma yönündeki ilerlemenin değişmesine işaret ediyor.

Aslında, Android ‘Q’ tamamen gitmiş gibi gözüküyor, bir sonraki işletim sisteminin Android R olmayacağının sinyallerini veriyor ve Google bu değişikliği tüketici tercihine indirgiyor.

Google, “İsimlerin küresel topluluktaki herkes tarafından her zaman anlaşılmadığı konusunda yıllar boyunca geri bildirim aldık” dedi.

Android 10’un özellikle Latin alfabesi olmayan bölgelerde özellikle Android Q’nunkinden onuncu yineleme olarak yorumlanmasının çok daha kolay olduğu ve Android’in pek çok yerde yaygın bir işletim sistemi haline geldiği için değişim yaşandığı görülüyor.

android 10 ile ilgili görsel sonucu

Android 10 isimlendirme değişikliği, Android markasını ön plana ve merkeze yerleştirerek (yukarıda gördüğünüz gibi biraz sağa) ve daha yeşil merkezli bir renk şeması tanıtarak, Android markasının estetik bir değişimini beraberinde getiriyor. Google, Android 10’un yayımlanmasına ve ötesine geçen haftalarda bu tasarımı çeşitli uygulamalar ve hizmetler üzerinde kullanmaya başlayacağını söylüyor.

Android 10’un resmi isminin haberiyle birlikte hangi cihazlarda çalışacağına dair ilk onay dalgası geliyor. HMD Global’den (Nokia cihazlarının üreticisi), Android 10 çıktığında Nokia 9 PureView, Nokia 8.1 ve Nokia 7.1’in hepsinin uyumlu olacağını ve şirketin diğer pek çok telefonun ilk yarıda yükseltileceğini söyledi.

Android 10’un son sürümünü Ağustos ayının sonundan önce bir noktada bekliyoruz, bu nedenle ilk akıllı telefonlar çok yakında yayınlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir