Apple, Siri sohbetlerini üçüncü taraflara göndermeyi bıraktı ama şimdilik

Apple, Guardian’daki bir raporda ortaya çıkan gizlilik endişelerini takiben üçüncü şahıs müteahhitlere Siri sohbetlerinin anonim kayıtlarını gönderdiği bir programı askıya almakta.

Anonim kaynaklar, Apple’ın, AI asistanını daha iyi eğitmek için verileri kullanacak ekiplerle, özellikle kazayla tetiklendiğinde, anonimleştirilmiş Siri görüşmelerini paylaştığını belirtti.

Ancak The Guardian‘ın kaynağı programdaki gizlilik kusurlarına dikkat çekti ve bu da cinsel aktivite ve suç işleriyle ilgili özel durumları düzenli olarak dinlemelerine izin verdi. Yüklenicilere verilen veriler aynı zamanda isimsiz kayıtların kime ait olabileceğini bulmayı da kolaylaştırmakta.

Apple şimdi TechCrunch’a gönderilen bir açıklamaya göre, bir “derecelendirme” anlamına geldiği sistemin “kapsamlı” bir incelemesini yürütürken uygulamayı askıya alacak.

“Kullanıcı gizliliğini korumak”

Bir açıklamada, Apple şöyle dedi:

“Kullanıcı gizliliğini korurken harika bir Siri deneyimi sunmayı taahhüt ediyoruz. Kapsamlı bir inceleme yaparken, global olarak Siri derecelendirmesini askıya alıyoruz. Ek olarak, gelecekteki bir yazılım güncellemesinin bir parçası olarak, kullanıcılar not vermeye katılmayı seçme hakkına sahip olacaklar .”

Siri’ye akıllı hoparlör HomePod’dan iPhone ürün yelpazesine, Apple Watch’a ve Mac’lerine kadar birçok Apple ürününden erişilebilir.

Uyandırma sözcüğü, aynı zamanda sahiplerin elinin hareketlerine bağlı olduğu ve aynı zamanda (endişe verici şekilde) bir fermuarın sesi çekildiği için yanlış pozitif Siri aktivitelerini tetiklemeye en yatkın olduğu düşünülebilir.

Apple, kendisini özellikle rahatsız edici bir durum haline getiren gizlilik kayıtlarında herkese açık bir şekilde paylaşabilir. Bir yandan, gizlilik kontrolleri gevşek görünen rakipleriyle alay ediyor, diğer yandan da insan araştırmacılara veri ve ses klipleri gönderiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir