Apple yeni Mac Pro modelini ABD yerine Çin’de çıkaracak

Apple’ın yeni Mac Pro modellerini öncekiler gibi ABD, Texas yerine Çin’de çıkaracağı “Wall Street Journals” tarafından yapılan habere göre doğrulandı.

Aslında Apple ürünlerinin üretim safhalarının çok büyük bir kısmının Çin’de gerçekleştiğini düşünürsek bu çok ta şaşılacak bir durum değil. Ancak son dönemlerdeki ABD – Çin çekişmesinden dolayı Çin Hükümetinin kendi ülkelerinden dışarıya çıkarılan ihraç mallar için yüzde 25 vergi alması durumu, birçok teknoloji devinin Çin sınırları içinde ürettiği ürünlerden olan gelirlerine büyük bir darbe vurmuştu. Buna rağmen Apple sadece ürünleri Çin’de tutmakla kalmayıp, bir de ABD’den Çin’e ürün kaydırmış gibi duruyor.

Bunun nedeninin ise yeni çıkacak olan Mac Pro’nun üretim sürecinde mühendislerin yavaş ilerlemesi ve buna ek olarak tasarım süreçlerinin sürekli değiştirilmek istenmesinden dolayı, Teksas Tesisleri’nin artık büyük oranda başka firmalar ile çalışmak istemesi gibi görünüyor.

Apple yetkilileri bu durum ile ilgili olarak Çin’e taşınan kısmın ABD ekonomisine zarar verecek kadar büyük bir kısım olmadığına ve yeni Mac Pro’da ABD bandrollü parçaların da olacağına dair bilgiler verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir