Apple’ın Yeni CEO’su Kim Olabilir?

Bir zamanlar, bazı zümrelerce Jony Ive‘yi, özellikle önceki CEO Steve Jobs‘la olan benzerlikleri nedeniyle Apple‘ın bir sonraki CEO’su olacak gözüyle bakılıyordu. Bununla birlikte, şirketi kendi girişimine odaklanmak üzere yönetmeyi düşündüğü ortaya çıkınca, tüm gözler Operasyon Direktörü Jeff Williams‘a döndü. Ive Apple’dan ayrıldıktan sonra, Apple’ın tasarım stüdyosunun lideri olan Williams daha fazla sorumluluk aldı. CEO Tim Cook‘un yakın bir zamanda CEO’luk görevinden ayrılacak gibi durmasa da, şirkette bulunan bir çok kişiye göre gelecek CEO Jeff Williams olacak.

Bloomberg‘ün haberine göre Ive ayrıldıktan sonra Jeff Williams, Tim Cook’tan sonraki hem en önemli 2. kişi haline geldi hemde Tim Cock’un şirketteki en güvendiği isim haline geldi. Şirketin işletme ve finansal performansından memnun olan yatırımcılar bu konuda oldukça mutlu olmalı, çünkü bir lider olarak Williams Cook’a çok benziyor.

Cook gibi bir kişiliğe sahip olan Williams, çoğu zaman tutkulu ve öfkeli bir yönetici olarak biliniyor. Söz konusu isimsiz kaynaklardan bazıları Bloomberg’e Jeff Williams’ın Cook’un tarzında “mütevazı, disiplinli, talepkar bir lider” olarak tanımlanabileceğini söyledi. Williams, şirketin tedarikçileriyle pazarlık yaptı ve her yıl Çin’deki faktörlerden yüz milyonlarca cihaz gönderilirken bu gönderime rehberlik etti. Buradan da ne kadar iyi bir organizatör olduğunu anlayabiliriz.

Williams ayrıca ürün geliştirme konusunda Cook’dan daha başarılı bir ün kazanmıştır. Uygulama odaklı kişiliği yüzünden Ive ayrıldıktan sonra tasarım studiosunun başına getirildi. Her hafta tasarım ilerleme incelemelerine katılır ve daha sonra Cook’a ilerleme hakkında rapor verir. Ayrıca Apple Watch‘u piyasaya sürmeye yönelik çabalara öncülük etmiştir. Kaynaklara göre Bloomberg, Jeff Williams’ın Apple’ın bir sonraki CEO’su için sağlam bir seçenek olarak görüldüğünü söyledi.

Apple’ın yeni CEO’su Williams olursa, akıllara şöyle bir soru geliyor. Şirket, kuruluşundan bu yana hem yaratıcı, vizyon sahibi bir lider hem de zekice bir iş adamına sahip olmayı başardı. Tim Cook’un CEO’luğu  sırasında Jony Ive vardı. Ancak Ive’nin ayrılışıyla, bazıları Jeff Williams’ın vizyon sahibi olarak yanında kime sahip olacağını sorguluyor.

Yaratıcı bir zihne duyulan ihtiyaç hakkındaki mevcut korkuları yatıştırmak için Apple, şirketten kendi işine odaklanmaktan ayrıldıktan sonra bile Ive’ın, ürün tasarımında yer alacağını vurguladı. Şirket onunla dış müteahhit olarak çalışmayı planlıyor, ancak gerçek şu ki, uzun zamandır olduğu gibi artık şirketle yakından ilgilenmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir