Araştırmacılar, balıkları su altı hoparlörlerini kullanarak büyük bariyer resifine çekiyor

Büyük Bariyer Resifi’ni eski haline getirmek için çalışan bilim adamları, sağlıklı resiflerin sesini çalmak için hoparlörler kullanarak genç balıkların bozulmuş mercan resifine çekilebileceğini keşfettiler. Ekip, “akustik zenginleştirme” tekniğini kullanıyor ve hasarlı mercan resiflerinin restorasyonunda yardımcı olacak değerli bir araç olabileceğini düşünüyor. Sualtı hoparlörler resif boyunca yerleştirildi ve ölü mercan yamalarında sağlıklı resif kayıtları çaldı.

Ekip, sesleri çalarken, hiçbir balığın olmadığı kadar iki kat daha fazla balığın gelip resiflerde kaldığını buldu. Ekip, balıkların mercan kayalığı için sağlıklı bir ekosistem olarak çok önemli olduğunu söylüyor.

Mercan resiflerinin doğal iyileşme sürecini geri kazanmaya yardımcı olmanın bir yolu, balık popülasyonlarını artırmaktır. Yeni teknik, resifler bozulma ile susturulduğunda kaybedilen sesleri üretir. Ekip, sağlıklı mercan resiflerinin “dikkat çekici derecede gürültülü yerler” olduğunu söylüyor, yapışan karideslerin çıtırtıları, hırıltı balıkları ve diğer sesler biyolojik bir ses manzarası oluşturmak için birleşiyor.

Ekip, yavru balıkların yerleşecek bir yer aradığı seslerin üzerine geldiğini söylüyor. Resifler bozulduğunda hayaletle sessizleşir, karidesler ve balıklar kaybolur. Genç balıklar, hoparlörler kullanılarak tekrar çekilir. Çalışma, sağlık resif seslerini yayınlamanın, resif habitatının deneysel yamalarına ulaşan toplam balık sayısını iki katına çıkardığını buldu.

Mevcut türlerin sayısı% 50 arttı. Çeşitlilik, otçular, detritivorlar, planktivorlar ve yırtıcı balıkçıklar dahil olmak üzere gıda ağının tüm bölümlerinden türler içerir. Resifteki farklı balık grupları resif için farklı bir fonksiyon sağlar ve sağlıklı bir ekosistem için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir