Araştırmacılar, dönüşüm için manyetik alanlar kullanan malzeme yapıyor

Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Ohio Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar yeni bir yumuşak polimer malzeme geliştirdiler. Malzemeye manyetik şekil hafızalı polimer denir. Çeşitli şekillere dönüşmek için manyetik alanları kullanabilir. Ekip, yeni malzemenin, antenlerdeki, hassas ve ağır nesneleri taşımak için anında frekansları değiştiren kollara kadar değişen çeşitli yeni uygulamalara sahip olabileceğini düşünüyor.

Yeni malzeme, hepsi benzersiz özelliklere sahip üç bileşenin bir karışımı kullanılarak oluşturuldu. Karışım, biri endüktif ısı için diğeri de güçlü manyetik çekime sahip iki tip manyetik parçacık içerir. Üçüncüsü, çeşitli şekillerin yerine kilitlenmesine yardımcı olan şekil hafızalı bir polimerdir.

Sonuçta ortaya çıkan malzeme, bileşenlerin tüm güçlerini tek bir sistemde birleştiren ilk malzemedir. Sistem kilitlenebilir ve geri dönüşümlü olan hızlı ve yeniden programlanabilir şekil değişikliklerini yapabilir. Araştırmacılar, malzemeyi neodim demir bor ve demir oksit parçacıklarını bir şekil hafızalı polimer karışımına dağıtarak dağıtmaya başladılar. Parçacıklar tamamen dahil edildiğinde, araştırmacılar, malzemenin bir dizi uygulamada nasıl performans gösterdiğini değerlendirmek üzere tasarlanan karışımı çeşitli nesnelere kalıpladılar.

Ekip, polimer karışımının t şeklindeki bir kalıbından bir kıskaç tırnağı yarattı. Yüksek frekanslı, salınan bir manyetik alanın uygulanması, demir oksit parçacıklarının tutucunun tamamını ısıtmasına ve ısıtmasına neden olmuştur. Bu sıcaklık artışı polimerin yumuşamasına ve esnekleşmesine neden oldu. İkinci bir alan daha sonra kıskaç pençelerinin açılıp kapanmasına neden oldu.

Şekil değiştirme işlemi baştan sona sadece birkaç saniye sürer. Malzemenin kilitli durumdaki kuvveti, kıskacın ağırlığının nesnelerinin 1000 katı kadar kaldırılmasını sağlamak için yeterlidir. Diğer uygulamalar test edildi ve ileride daha fazla test yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir