Çalışma buzlu ayın nedenini ortaya koyuyor

Parlak mavi çizgilerle kaplı buzlu beyaz ay olan Enceladus, bilim adamlarının keşfetmeye ilgi duyduğu büyük bir yeraltı okyanusuna ev sahipliği yapıyor. Carnegie Science’ın yeni araştırması, bu benzersiz çizgilerin nedenini açıklayarak, çatlakların neden sadece ayın güney kutbunda bulunduğunu ve neden bu kadar eşit aralıklarla yerleştirildiklerini açıklıyor.

Enceladus, Satürn’ün yörüngesinde bulunan birkaç aydan biridir. Bu ayların yalnızca altıncı en büyüğü olmasına rağmen, bilim adamları Enceladus’un buzlu yüzeyinde oluşan büyük çatlaklardan su püskürten yeraltı okyanusu nedeniyle özellikle göksel bedenle ilgilendiler. Çok temiz olan bu aynı buz, ayın özellikle yansıtıcı olmasını sağlar.

Çalışma, Enceladus’un bazen gezegene diğer zamanlardan daha yakın olmasını sağlayan Satürn etrafındaki benzersiz yörüngesi nedeniyle bir miktar deforme olduğunu not ediyor. Ay’da iç sıcağa neden olan ve devasa bir buz küresine dönüşmesini engelleyen aynı yörüngedir; parıldayan yüzeyin altında bir sıvı okyanus var.

Study reveals what caused icy moon Enceladus’ giant blue stripes

Tahmin edebileceğiniz gibi, buzlu kabuktaki büyük çatlaklar, altındaki suyun bir kısmı donduğunda genleşmesine neden olur. Bu genişleme, asfalt yollarda ve kapalı şişelerde olduğu gibi, yukarıdaki katı yüzeyin ayrılmasına neden olabilecek baskı oluşturur. Bu çatlaklar yaklaşık 21 mil aralıklıdır ve uzunluğu yaklaşık 80 mildir.

Ayın kutupları, bu bölgelerdeki daha ince buz nedeniyle, kürenin diğer kısımlarından daha fazla çatlamaya eğilimlidir. Öyle görünüyor ki, güney kutbu çatlakları kuzey kutbundan önce yaşadı, ancak her iki taraf da bir olasılıktı. ‘Bağdat’ın fissürünün, diğer büyük bölünmelere katkıda bulunan ilk çatlak olduğuna inanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir