Bir çift çarpışan nötron yıldızından yerçekimi dalgalanmaları tespit edildi

Caltech araştırmacıları, LIGO Livingston Gözlemevi’nin bir çift nötron yıldızının çarpışmasından kütleçekimsel dalgalanmalar aldığını bildirdi. LIGO Livingston, Ulusal Bilim Vakfı ve Avrupa Başak dedektörü tarafından finanse edilen LIGO’yu (Lazer İnterferometre Yerçekimi Dalgası Gözlemevi) oluşturan yerçekimi dalgası ağının bir parçasıdır.

LIGO Livingston, yerçekimsel dalgalanmalar gibi görünen şeyi iki nötron yıldızının çarpışmasından aldı. Yeni bir çalışma, tespit edilen olayın muhtemelen iki nötron yıldızının birleşmesinin sonucu olduğunu doğruladı. Araştırmacılar bunun çekimsel dalgalarda bu tür bir olayın sadece ikinci kez gözlemlendiğini söylüyor.

Bu tür ilk tespit Ağustos 2017’de gerçekleşti ve aynı kozmik olaydan ilk olarak yerçekimi dalgaları ve ışığın tespit edildiği belirtildi. Yeni etkinlik 25 Nisan 2019’da eklenmiştir ve hiç ışık algılanmamıştır. Yerçekimi dalgası verilerinin analizi, çarpışmanın alışılmadık derecede yüksek bir kütleye sahip bir nesne ürettiğini gösterir.

Ekip, ışıkla yapılan geleneksel gözlemlerden, galaksimizdeki 17 ikili nötron yıldız sistemini zaten bildiğimizi ve yıldızların kütlelerinin ölçüldüğünü söylüyor. Bu olaydaki sürpriz, ikilinin birleşik kütlesinin beklenenden çok daha yüksek olmasıdır. Nötron yıldızları, çöktükçe yıkıcı patlamalara maruz kalan ölen yıldızların kalıntılarıdır.

İki nötron yıldızı birlikte sarıldığında, şiddet içeren bir birleşmeye girerler ve yer ve zaman dokusundan yerçekimi tüyleri gönderirler. LIGO, 2015 yılında iki çarpışan kara delik tarafından üretilen yerçekimi dalgaları için ilk doğrudan tespiti gerçekleştirdi. Nisan 2019 etkinliği ilk olarak yalnızca LIGO Livingston dedektörü tarafından tanımlandı. Olay Dünya’dan 500 milyondan fazla ışık yılı geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir