NASA’nın TESS’i, yaşanabilir bölgedeki ilk Dünya büyüklüğündeki gezegeni keşfediyor

NASA, göreve başladığından beri dış gezegenleri bulmak için TESS’i (Transing Exoplanet Survey Satellite) kullandı. Amaç, yaşanabilir dünyaları ve potansiyel dünya dışı yaşamı aramak için yaşanabilir bölgelerinde yıldızların etrafında dönen gezegenler keşfetmek. TESS, bir yıldızın yaşanabilir bölgesinde olan ilk Dünya boyutlu gezegenini buldu.

Gezegene TOI 700 d deniyor ve Spitzer Uzay Teleskobu kullanılarak doğrulanmıştır. Araştırmacılar, gelecekteki gözlemlere yardımcı olmak için gezegenin potansiyel ortamlarını modelledi.

TOI 700 d, şimdiye kadar keşfedilen dünya çapındaki birkaç gezegenden biridir. Bu sistemler arasında TRAPPIST-1 ve Kepler Uzay Teleskobu tarafından keşfedilen diğer dünyalar bulunmaktadır. TOI 700 d’nin keşfi, TESS için önemli bir bilim bulgusudur ve Spitzer ile gezegenin büyüklüğünü ve yaşanabilir bölge durumunu doğrulayabilmek, bu ay bilim gözlemlerini sona erdirmek için ayarlanan Spitzer için bir başka galibiyettir.

TOI 700, Dorado takımyıldızında yaklaşık 100 ışıkyılı uzaklıkta küçük, havalı bir M cüce yıldızdır. Yıldız, Güneş’in kütlesinin ve büyüklüğünün yaklaşık% 40’ıdır ve yüzey sıcaklığının yaklaşık yarısına sahiptir. TESS, görevin ilk yılında gözlemlediği 13 bölümden 11’inde yıldızı ve gezegenlerini gözlemledi. Yıldız aslında daha büyük ve daha çok Güneşimiz gibi yanlış sınıflandırıldı.

Daha küçük, daha serin ve daha sönük yıldız hesaplamaları kullanıldığında, ekip en dış gezegenin Dünya’nın büyüklüğü ve yıldızın yaşanabilir bölgesinde olduğunu fark etti. En içteki gezegen TOI 700 b’dir ve neredeyse tam olarak Dünya boyutundadır ve kayalık olduğu düşünülmektedir ve her 10 günde bir yörüngeyi tamamlamaktadır. TOI 700 c ortada oturur ve Dünya’dan 2.6 kat daha büyüktür ve gaz egemen bir dünya olduğuna inanılmaktadır. En dıştaki gezegen TOI 700 d’dir ve yaşanabilir bölgedeki tek gezegendir. Dünya’dan yaklaşık % 20 daha büyük ve 37 gün yörüngede. Gezegenlerin atmosferi varsa gelecek görevlerde çalışılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir