Bir Snapchat hesabınız varsa, bunu okumanız gerekir.

Bir Snapchat hesabınız varsa, bunu okumanız gerekir.

Sadece Snapchat’taki Sohbet’te gönderilen mesajların ve videoların okuduktan sonra kaybolması, bu içeriğin meraklı gözlerden güvenle saklandığı anlamına gelmez. Anakart’a göre, bu veriler kısa bir süre için bile olsa Snapchat sunucularına dayanıyor . Ve görünüşe göre, bazı Snap çalışanları (Snapchat’in halka açık anonim şirketi) bu içeriğe erişmek için özel bir araç kullandı.

Bazı Snap çalışanları, kanun uygulayıcılarının Snapchat hesaplarından (mahkeme emri veya mahkeme celbi ile) erişim bilgilerine yardımcı olmak için oluşturulan SnapLion adlı bir araç kullanarak, bazı Snap çalışanlarının müşteri verilerine erişebildi. Henüz silinmemiş fotoğraflar, konum verileri, e-posta adresleri ve telefon numaraları, şirkette çalışan kişiler tarafından yasadışı olarak görüntülendi. Bu iddialar eski Snap çalışanları tarafından yapılmıştır.
Firma için çalışan her kişi SnapLion aracını yasadışı olarak kullanmaz. Snapchat’ın güvenlik ekibi ve şirket içindeki diğer üyelere kabadayı yapan, taciz eden veya spam yapan kötü niyetli görevler oluşturan üyeler arayanlar tarafından kullanılıyor. Snapchat, aracı kullananları izler, ancak görünüşe göre, bu eski bir çalışana göre mükemmel bir sistem değildir. Eskiden Snap için çalışan başka bir kişi, 25’a erişimin “krallığın anahtarlarına” sahip olmak gibi olduğunu söyledi.
Bir Snap çalışanı, SnapLion aracının çalışanlar tarafından kötüye kullanıldığını kabul etmeyecek, ancak böyle şeylerin ortaya çıkmasını önlemek için “var olan herhangi bir başlangıçtan büyük olasılıkla daha erken” olması için şirketin “iyi bir sisteme” sahip olduğunu söyledi. 
Snap, az miktarda kullanıcı verisine sahip olduğunu iddia ettiği bir bildiri yayınladı. Şirket, “güçlü politikalar ve kontroller” sınırını kimin görebileceğini ve bilgileri uygun yetkilendirme olmadan gören herhangi bir çalışanın derhal kovulduğunu ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir