Trump, Huawei’yi ticaret anlaşmasına dahil edebilir

Trump başka bir firmayı geri alabilir.

ABD Başkanı Donald Trump, Huawei’nin Çin ile daha geniş bir ticaret anlaşmasının bir parçası olarak Amerikan teknolojisine erişimine bir kez daha izin verilebileceğini öne sürdü .

Şirket, ekipmanlarının ulusal güvenlik riski oluşturduğu korkusuyla ABD telekom pazarında etkili bir şekilde dondurulmuştur. Ancak bu inanç, Huawei’nin tüketici ahizesi bölümüne de yayıldı.

Geçtiğimiz hafta, ABD Ticaret Departmanı, Amerikan firmalarının Huawei ile iş yapmalarını yasakladı; bu, şirketin el cihazlarının artık Google’daki Android işletim sistemi için güncellemeler veya popüler uygulamalara erişmeyeceği anlamına geliyor.

Trump ve Huawei

Bununla birlikte, bu siparişin etkisi geniş kapsamlı olarak ayarlanmıştır ve daha da feci sonuçlar doğurabilir. İngiltere merkezli yonga tasarımcısı ARM, Huawei ile olan sözleşmelerinde geçici olarak çalışmayı bırakırken, Japon firma bazı bileşenlerin nakliyesini durdurdu.

Huawei sürekli olarak casusluk iddialarını reddetti ve ABD’nin iddialarını destekleyecek bir kanıt bulunmadığını söyledi. Bu durum, iki taraf arasındaki görüşmeler devam ederken, iki tarafın bir dizi mal için vergilendirici tarifelerle takas ettiği ABD ve Çin arasındaki daha geniş bir ticaret anlaşmazlığının bir bölümünü oluşturuyor.

Kendisine Huawei’yi bir güvenlik riski olarak markalayan Trump, Huawei’nin gelecekteki herhangi bir ticari anlaşmanın bir parçası olabileceğini önerdi.

Bir anlaşma yaparsak, Huawei’nin bir şekilde veya bir kısmına dahil olduğunu hayal edebiliyorum” diyor.

Trump’tan bir U dönüşü söz konusu bile değil. ZTE, önceki bir ticari yaptırım ihlali ihlaline ilişkin bir uzlaşma ihlal ettikten sonra ABD ile iş yapması engellendi. Bu, Trump’ı iş kurtarmak için şahsen müdahale edene kadar ZTE’yi işinden çıkarmakla tehdit etti.

Böyle bir hareket, ABD’yi ticari görüşmelerine devam etmek istiyorlarsa “yanlış eylemlerini düzeltmeye” teşvik eden Çin tarafından memnuniyetle karşılanacaktır.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, “Müzakereler yalnızca eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde devam edebilir” dedi. “İlgili gelişmeleri yakından takip edeceğiz ve gerekli cevapları hazırlayacağız.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir