Blue Orijin’den NASA hamlesi

NASA’nın Artemis programı, insanları 2024’e kadar aya geri döndürme görevi üstlendiğinde, bugün Blue Origin başkanlığındaki bir şirketler koalisyonu, projeye girecekleri bir ay arazisinde birlikte çalışacaklarını açıkladı. Blue Origin, dört farklı şirketten oluşan bu gruba, her biri “Artemis misyonu için“ İnsan İniş Sistemi’nin geliştirilmesinde rol oynayacak bir “milli ekip” olarak adlandırıyor.

Amazon şefi Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin, grubun ana yüklenicisi ve baş program yönetimi olacak. Aynı zamanda “sistem mühendisliği, güvenlik ve görev güvencesi ve görev mühendisliğinden” sorumlu olacak.

Blue Origin’in milli takımı Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Draper’dan oluşuyor. Lockheed Martin, yeniden kullanılabilecek bir Ascent Element aracı üzerinde liderlik yapacak, aynı zamanda mürettebatlı uçuş operasyonlarına ve eğitime liderlik edecek. Bu arada Northrop Grumman, iniş sistemini aya doğru çeken Transfer Elemanı üzerinde çalışacak, Draper ise “iniş rehberliği ve uçuş aviyonikliği sağlayacak” gibi konulara başlayacak. Grup ve rolleri bugün Washington’daki 2019 Uluslararası Astronomi Kongresinde açıklandı. DC, ve uzay yolculuğu ve aya geri dönme söz konusu olduğunda oldukça rüya ekibi gibi görünüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir