Firefox yeni şifre üreticisi ve gizlilik raporları güncellemesi

Mozilla, bu yılın başlarında sunulan Gelişmiş İzleme Koruması özelliği ile ilgili yeni bir Gizlilik Koruması raporu ekleyerek en son Firefox tarayıcı güncellemesini yayınladı. Ayrıca, tarayıcı birkaç yeni güvenlik aracı alıyor; bunlardan en önemlisi, şifreleri güvenle saklayan bir özellik olan yazılımın Lockwise ile çalışan yeni bir şifre üreticisi.

Mozilla Salı günü yeni özelliklerini sundu ve geçtiğimiz hafta yazılım tarafından engellenmiş tüm üçüncü taraf izleyicilerin tam listesini gösteren yeni bir gösterge tablosu olan Firefox Privacy Protections raporlarını sundu. Engelleme, tarayıcının URL çubuğundaki ‘kalkan’ simgesine tıklayarak kaldırılabilen Gelişmiş İzleme Koruması tarafından yapılır.
Yeni raporlara ek olarak, kullanıcılar Firefox Monitor üzerinden veri ihlallerine ilişkin güvensiz şifrelerin bir özetini ve Firefox Lockwise’da kaç şifreyi kaydettiğini de görebilir. İkinci özellik artık girişleri hızlı bir şekilde görüntülemek ve güncellemek için bir düğme içermekte olup, kullanıcılar parola paylaşımı için Firefox hesaplarıyla senkronize ettikleri cihazları hızla yönetebilirler.

Daha önce de belirtildiği gibi, Firefox Lockwise, tam olarak nasıl bir ses çıkardığını anlatan yeni bir şifre üreticisi ile güncellendi: web sitelerinde kullanılmak üzere güvenli bir şifre üreten bir gizlilik aracı üretildi. Bu üretici, Mozilla’ya göre ‘gelişmiş yönetim’e sahip ve bu da belirtildiği gibi, Monitör üzerinden veri ihlalleriyle ilgili hesaplarda yerleşik güncellemeler de eklemiştir.

Tarayıcı, kullanıcılardan yeni bir servise kaydolurken otomatik olarak oluşturulan bir şifre seçmelerini isteyecektir. Şifre Lockwise’a kaydedilir ve Firefox hesabını kullanan diğer cihazlarla senkronize edilir; böylece bir tablette veya cep telefonunda aynı hesaba giriş yapmayı kolaylaştırır. Lockwise kontrol paneli de basit kontrol için güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir