Çalışma, aşkın meditasyonun kalp yetmezliğini önlemeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor

Maharishi Uluslararası Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, meditasyon yaparken sessizce bir mantra değiştirme uygulaması olan Transandantal Meditasyonun, uygulayıcıların kalp yetmezliğinden korunmasına yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Çalışmanın faydası, sol ventrikül hipertrofisi (LVH) adı verilen anormal bir kalp genişlemesinin önlenmesi etrafında dönmüştür ve bu da sonunda hastalarda kalp yetmezliğine ve ölüme neden olabilir.

Transandantal meditasyon, ölen Maharishi Mahesh Yogi tarafından 1970’lerin başında geliştirilen bir tür meditasyon uygulamasıdır. Uygulama popülerlik kazanarak, bazılarının tam din olduğuna inandıkları şeye ulaştı (ve kiminle konuştuğunuza bağlı olarak, aynı zamanda büyük bir iştir). Maharishi Mahesh Yogi, bu çalışmanın kaynağı olan Iowa’daki Maharishi Uluslararası Üniversitesi’ni buldu.

Üniversite ile araştırmacılar yakın zamanda yüksek tansiyon teşhisi konan 85 Afrikalı Amerikalı katılımcıyı içeren randomize kontrollü bir çalışma yayınladılar. Çalışma, katılımcıların ya sağlık eğitimi alan bir kontrol grubuna ya da aşkın bir meditasyon grubuna atanmasını içeriyordu. Her iki grup da olağan tıbbi bakımlarını aldı.

Araştırmaya göre ve altı ay sonra aşkın meditasyona atanan grup, çalışma başladığında sahip oldukları kalp büyüklüğünü korudu. Bununla birlikte kontrol grubunun, anormal kalp büyümesinde yüzde 10’luk bir artış geliştirdiği bulunmuştur. Araştırmacılar, sonuçların, LVH geliştirme riski olan kişilerin kalplerinin korunmasına yardımcı olmak için potansiyel olarak etkili bir ilaçsız yöntem olarak aşkından meditasyona işaret ettiğini söylüyor.

Çalışma ayrıca transandantal meditasyon yapan kişilerin de yüzde 38 oranında kardiyovasküler hastalıktan ölme riskini önemli ölçüde azaltabileceğini buldu. Tabii ki, çalışmanın sadece 85 katılımcıyla küçük olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca, her bir katılımcı grubunun sadece yarısı, altı ay sonra nihai kalp testi için takıldı ve bu da sonucu etkilemiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir