Pamuk şeker süper puf dünyaları Kepler 51 yıldız sisteminde bulundu

İncelenen üç Kepler 51 gezegeninin hepsi artık süper puf denilen nispeten yeni bir gezegen sınıfının parçası!

Bu bilgiyi bulmak için araştırmacılar, Hubble Uzay Teleskobu’nda Geniş Alan Kamera 3 (WFC3) ile Kepler 51b ve 51d gezegenlerinin her biri iki geçiş kaydetti. Bu bilgileri (transit süreleri), yeni güncellenmiş yıldız parametrelerini ve yeni yeniden analiz edilen Kepler verilerini kullandılar, üç büyük gezegenin her biri için son derece düşük yoğunluklar buldular. Sonuçlar, Kepler 51 yıldız sisteminde incelenen üç gezegenin hepsinin yoğunluklarının 0.1 g / cm ^ 3’ten düşük olduğunu gösterdi.

Gezegenlere Kepler 51b, 51c ve 51d denir. Jüpiter büyüklüğündeki bu gezegenlerin Kepler 51, 45, 85 ve 130 günlük yörünge dönemleri vardır. Yakındaki güneşin nispeten zayıf ışığı nedeniyle (aynı zamanda oldukça genç, sadece 500 Myr yaşında), “şu anda mevcut olan aletler” ve Doppler tekniği her gezegenin kütlesini belirlemeyi zorlaştırdı. Bu nedenle Kepler ışık eğrileri kullanıldı.

Veriler Steffen ve ark. (2013) ve daha sonra Masuda (2014) tarafından analiz edildiğinde, bu inanılmaz derecede hafif gezegenlerin kütleleri belirlendi. 2013’te rapor edilen, daha sonra 2014’te teyit edilen ve şimdi (2019) ‘da belirtilen makalede daha derinlemesine incelenen verilere göre, bu üç Kepler 51 gezegeninin sadece düşük yoğunluklu olmadığı, en düşük yoğunluklu gezegenler oldukları belirlendi.

Ne yazık ki, gezegenlerin pamuk şekeri gibi renklendirilmesi gerekmez. Çok uzak oldukları için, mevcut araçlar renklerini algılayamıyor. Bu nedenle, parlak renkli olabilirler – bu yüzden en çok memnun olan renkleri hayal edebiliriz!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir