Çernobil orman yangınını NASA’nın uydu görüntülerini paylaşmasıyla devam ediyor

4 Nisan Cumartesi günü, Çernobil Nükleer Santrali yakınındaki 1.000 kilometrekarelik dışlama bölgesinde bir yangın çıktı. NASA pazartesi günü, cuma gününden itibaren devam etmekte olan yangını gösteren ilk uydu görüntüsünü paylaştı. Yangında güncellenen uydu görüntüleri 9 Nisan Perşembe günü yakalanarak manzaraya daha fazla duman yayıldı.

NASA’ya göre, uzay ajansı ve NOAA tarafından işletilen Suomi NPP uydusu 5 Nisan’da orman yangınının ilk görüntüsünü yakaladı. Yangın Ukrayna’da, bölge dışındaki Çernobil Nükleer Santrali’nden çok uzakta değil ve 6 nisan itibariyle, orman yangını yaklaşık 250 dönüm büyüklüğünde.

Haftanın sonuna doğru hızlıca ilerleyin ve NASA güncellenmiş uydu görüntüleri ve bilgileriyle geri döndü. NASA’nın Dünya Gözlemevi web sitesinde yayınlanan verilere göre, ajansın Aqua uydusu orman yangınının doğal renkli görüntülerini yakalamak için Orta Çözünürlüklü Görüntüleme Spektroradiyometresi (MODIS) aracını kullandı. Mevcut hava koşulları dumanın Belarus sınırına doğru yükselmesine neden oluyor.

10 Nisan’da Ukrayna Devlet Acil Servisi, itfaiyecilerinin orman yangınıyla savaşmaya devam ettiklerini belirten bir uyarı yayınladı. Devlet yetkililerine göre, yaklaşık 400 itfaiye görevlendirildi ve 100 üniteden fazla ekipman kullanılıyor. Helikopterler ve diğer uçaklar da manzarayı su ile doldurmak için kullanılıyor.

Yetkililer yakındaki Kiev şehrini arka plan radyasyonu için test ediyorlar ve normal aralıkta kaldığını buldular. Bununla birlikte, dışlanma bölgesi içindeki radyasyon seviyeleri, normalden 0.14’ten 2.3’e normalden 17 kat daha yükseğe sıçramıştır. Bu ani yükseliş, şehirden yaklaşık 60 mil uzakta olan orman yangını merkezinde gözlemlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir