NASA Bir Ay Kraterini Dev Bir Radyo Teleskopuna Dönüştürmek İstiyor

Geçen hafta NASA, büyük bir ay kraterinin büyük bir radyo teleskobuna dönüştürülmesi gerektiğini öneren yeni bir bilimsel teklif yayınladı. NASA’ya göre, yörüngede ve Dünya merkezli teleskopların parazite ve daha fazlasına maruz kaldığını söyleyen NASA’ya göre, Ay’da bir radyo teleskopu olmanın birçok faydası olacaktı. Krater teleskopu, gerçek bir proje olma noktasına ilerlerse, inşaatçı robotları içerecektir.

NASA, biri 1,8 ila 3,1 mil’lik bir ay kraterini, kendisi yarım milden biraz daha geniş bir ultra uzun dalga boylu radyo teleskopuna dönüştürme fikri olan çeşitli alan teklifleri için hibe verdi. Teleskop, Ay’ın uzak tarafında yer alacak ve uzay ajansının “muazzam avantajlar” olacağını söyleyecekti.

Bu teleskop, Lunar Krater Radyo Teleskopu (LCRT) olarak adlandırılacak ve duvara tırmanan DuAxel robotları kullanılarak yerine yerleştirilen bir tel örgüden inşa edilebilir. Ağ, küresel bir kapak reflektörü oluşturmak için kullanılacak ve potansiyel olarak tüm Güneş Sistemindeki en büyük dolu diyafram radyo teleskobu haline gelecektir.

NASA’ya göre, Ay’ın bu kısmında bir radyo teleskop bulunması bilim insanlarına çok sayıda fayda sağlayacaktır; Uzay ajansının Dünya merkezli ve yörüngeli teleskopların sınırlamaları nedeniyle insanlar tarafından çoğunlukla keşfedilmediğini söylediği 30MHz’in altındaki frekanslarda gözlemler yapabilecektir.

Ayrıca, bu konumdaki bir teleskop, iyonosferden, uydulardan ve daha fazlasından gelen istenmeyen gürültü ve parazitlere karşı korumaya yardımcı olmak için fiziksel bir kalkan görevi gören Ay’ın faydasına sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir