Chrome OS 80, Chromebook’larda Android APK’lerinin yanlışlıkla yüklenmesine izin verebilir

Kullanıcılar yalnızca Google Play Store’dan istedikleri veya ihtiyaç duydukları her şeyi kapsamayabilecek bazı uygulamalar yükleyebilir. Android’de, kullanıcılar Android APK’lerini cihazlarına manuel olarak yüklemeyi deneyebilir. Bu özellik yakında Chromebook’lara da gelebilir. Google, Chromebook’larda Android uygulamalarının çalıştırılmasını destekleme konusunda çeşitli yinelemelerden geçti ve en sonunda Google Play hizmetleriyle bunu yapmaya karar verdi. Bununla birlikte, otomatik olarak o mağazadaki tüm Android uygulamalarının Chrome OS’ye yüklenebileceği anlamına gelmez. Diğer bir komplikasyon, Android uygulama geliştiricilerin, uygulama zaten Google Play Store’da yayınlanmadıkça uygulamalarının Chrome OS’de çalışıp çalışmadığını bile test edememesidir.

İkincisi, Chromebook’larda Android uygulamalarının yan yana yüklenmesini sağlamak için bu özelliğin arkasındaki itici faktördür. Bunun nedeni, Android APK’lerini doğrudan yüklemelerine ve Chromebook’larda test etmelerine izin vererek geliştiricilere zaman kazandıracaklarıdır. Daha da iyisi, Chromebook’ları birincil geliştirme aracı olarak kullanma fikrini satmaya bile yardımcı olabilir.

Tabii ki, bu, geliştirici Android uygulamalarından daha fazlasını yüklemek için kapıları açıyor ve kullanıcıların, tıpkı Android’deki gibi Google Play kısıtlamalarını atlamasına izin veriyor. Bununla birlikte, Chromebook’lar hakkında, bu özelliğin etkinleştirilmesi ve kullanılmasıyla ilgili oldukça karmaşık bir işlem gösterilmesine karşın, sonunda bir geçişe basitleştirilebilir.

Ayrıca potansiyel kötüye kullanım ve kötü amaçlı yazılımlara kapıyı açıyor, ancak bu vektör henüz tam olarak keşfedilmemiş olabilir. Gerekli adımlar göz önüne alındığında, kullanıcılar risklerin tamamen farkında olacaklar. Bununla birlikte, okullar veya işverenler tarafından yönetilen Chromebook’lara gelince, bu özellik yine de devre dışı bırakılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir