Death Stranding Director’s Cut oyunu incelemesi

Bildiğiniz gibi Death Stranding ilk defa karşımıza 8 Kasım 2019 tarihinde çıkmıştı. Geçen yıl PC tarafına gelen oyun, bu sene ise Death Stranding Director’s Cut ismi karşımıza çıktı.

Bu sürümle beraber yeni ekipmanlar, yeni görev ve ara sahneler bizleri karşılıyor. Ayrıca bu sürüm DualSense desteğine, Playstation 5’in SSD’si ile daha hızlı yükleme sürelerine de sahip. Hatta eski oyuna kıyasla ekstra aktivitelerede bu oyunda yer verilmiş. Ana hikaye biraz daha ayrıntılı hale gelmiş. Oyunda 2 farklı grafik modu var. İsterseniz performansa isterseniz de kaliteye önem verebiliyorsunuz.

Oyunu en baştan anlatmak yerine isterseniz bu sürümün bazı farklarını sizlere anlatmaya çalışalım. Mesela bunlardan biri yarış modu diğeri ise, yakın dövüş mekanikleri. Yarış modundan bahsetmemiz gerekir ise maddeler toplayarak bir yarış pisti inşa edebilirsiniz. Burada mini bir oyun gibi çeşitli araçlarla vakit geçirebilirsiniz. Hatta skorları diğer oyuncular ile karşılaştırıp sıralamaya girmeye çalışabilirsiniz.

Yakın dövüş mekaniklerine baktığımızda ise artık koşarak iki düşmanı yere düşürebilirsiniz ya da uçan tekme atabilirsiniz. Oyun bildiğiniz gibi herkese hitap etmiyordu. Bazı kişiler için bu oyun kargo taşıma simülasyonu bile denilebilir. Bunu fark ettiklerini düşünüyorum ki oyuna güzel ekipmanlar getirilmiş. Mesela sırt çantanıza taktığınız Stabilizör eklentisiyle yüksek yerlerden düştüğünüzde ayakta kalma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Ya da destek iskeletiyle dağlarda engelleri daha iyi aşabilir ve dağlarda daha hızlı koşabilirsiniz.

Oyuna yeni bir silah da eklenmiş. Artık düşmanlara bu silahla elektrik verebilirsiniz. Hatta ağ içinde iken yardımcı robotunuzu kullanarak ona eşya taşıtabilir yada bir eşya gibi kendinizi en yakın merkeze bile taşıtabilirsiniz. Oyunu HDR olarak doğal 4K çözünürlükte ya da 60 FPS hız ile ölçeklendirilmiş 4K çözünürlükte oynayabilirsiniz. Unutmadan oyunun 21:9 ekranları da desteklediğini söyleyelim. Yani genel olarak baktığımızda bu sürüm daha çok içerik ve teknik olarak da geliştirmeler içeriyor. Yani kısaca oyun önceki halinden daha iyi bir hale getirilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir