Deathloop oyunu incelemesi

Şimdi ki inceleme konuğumuz geliştirici koltuğunda Arkane Studios’un bulunduğu ve Bethesda tarafından yayınlanan Deathloop oyunu.

Oyun isminden de anlayabileceğiniz gibi bir döngü oyunu. Yani baştan söyleyelim oyun boyunca birçok kez karakteriniz ölecek ve daha iyi bir deneme yapmaya çalışacaksınız. En azından oyunun konsepti bunun üzerine kurulu diyebiliriz. Oyun size bu döngü hissini daha oyunun en başında bir kadın tarafından öldürülerek gösteriyor.

Sürekli yeni bilgiler toplayarak, edinerek karakterimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Mesela bu bilgiler sayesinde karakterimiz daha kısa yoldan gidebiliyor. Oyunda amacınız bulunduğunuz bu zaman döngüsünden kurtulmak. Bunun içinde oyun içinde aynı gün içinde 8 farklı kişiyi öldürmeniz gerekiyor. Bu size başta basit gelebilir ancak oyunun zaman biraz farklı.

Oyunda birçok farklı bölgelere ve farklı zaman dilimleri bulunuyor. Hatta her bölgenin ayrı bir zaman dilimide var desek herhalde yanlış olmaz. Çünkü mesela bir bölümde hem sabah, hem öğlen, hem akşam farklı ipuçları bulabilirsiniz. Tabi siz bu 8 kişiyi ararken bu 8 kişiden birisi olan Julianna da sizi öldürmeye çalışıyor. Yani dikkatli olmanız sizin için iyi olabilir.

Oyunun dövüş sistemini etkileyen özel yeteneklerde bulunuyor. Mesela Nexus özelliği ile düşmanlara özel bir top fırlatarak onları sanki zihinsel olarak bağlıyorsunuz. Bu sayede mesela bir tanesini havaya fırlattığınızda hepsine aynı etki olmuş oluyor. Yada birini vurduğunuzda hepsi vurulmuş oluyor gibi düşünebilirsiniz. Oyun alanında karşınıza çıkan yazılar ile ipuçlarını fark edebilir ya da bazen şüpheye düşebilirsiniz.

Biraz da oynanıştan bahsetmemiz gerekir ise, Playstation 5’de oyunu test ettim ve silah kullanımı ve hissiyatı genel olarak güzel. Özellikle ilk kullanmaya başladığımız silahın hissiyatını Playstation 5 kontrolcüsünde ayrı olarak beğendim bunu da belirtmem gerekiyor. Oyunda aynı zamanda hikaye kısmının dışında birde çok oyunculu bir modu da var. Bu mod ile gerçek oyuncuların oyunlarına girip onları öldürmeye çalışabilirsiniz.

Tabi aynı şekilde size karşı olan Julianna’nın da gerçek bir oyuncu olmasını isteyebilirsiniz. Ancak eğer bu sizin için iyi bir fikir değil ise ayarlardan Julianna’i yapay zeka olması gibi ufak ayarlar da ayarlayabilirsiniz. Genel olarak baktığımızda gerek yapısıyla gerek ise mekanikleri ile gayet güzel bir oyun olduğunu söylememiz gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir