Death Stranding Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Daha önce Gamescom’dan NFS Heat ve Mount and Blade: Bannerlord haberlerini yapmıştık. Bu haberimizde ise, yine Gamescom’un en ilgi çeken oyunlarından Death Stranding ile ilgili bilgileri derledik. Dilerseniz bilgilerimizi aktarmaya başlayalım.

Genel Bakış

İlk bakışta fragmanda, Post-Apocalyptic bir dünya görüyoruz. Her ne kadar insanlar hala normal, teknoloji ise hala gelişmiş olsa da, belli ki bir şeyler yaşanıyor. Kucakta taşınabilen küvezlerdeki çocuk, Amerika’nın yıkılmış olması, Terörist bir grup ve Gölge fenomeni olarak adlandırabileceğimiz, farklı bir boyuttan geliyor gibi duran yaratıklar. Tüm bunları aynı kefeye koyduğumuzda bizleri çok enteresan ve ilgi çekici bir oyun bekliyor gibi duruyor.

Reveal Trailerında baş karakterimiz Sam, Bridge isimli bir kuruluş için çalışıyor ve Bridge’in başındaki kişi hasta yatağında yatarken ondan bir görev alıyor. Bu kuruluş, Amerika’yı yeniden kurup insanları bir araya getirmek istiyor. Bir de bu görevde, baş karakterimizi engellemek isteyen terörist bir grup bulunuyor. Bunlara Homo Demens deniyor. Trailerda karakterimiz bu teröristler hakkında, bir şehre girip oradaki yaşayan tüm canlıları öldürmek istediklerini söylüyor. Trailerda gördüğümüz bir diğer şey de, bu teröristlerin normal insandan farklı güçleri olduğu. Teröristler hakkında insan diyoruz ancak insandan farklı bir canlı da olabilirler.

Karakterimizin kucağında bir kapsülde taşıdığı bebek ise, oyunda Bridge kuruluşunun umudu gibi duruyor. Henüz bu umudun, nasıl bir bebek tarafından sağlanacağını bilmesek de, oyun boyunca bunu çok geç olmadan öğreneceğiz gibi duruyor.

Trailerdaki bir diğer ilgi çekici olay ise öbür taraf (Other Side) denilen, gölgeler diyarına benzeyen bir fenomen. Trailerda yağan yağmur, canlı maddelerin gelişim sürecini hızlandırıyormuş gibi duruyor ve tam bu sırada karakterimiz önünde, siyah sise benzer gölgemsi yaratıklar görmeye başlıyor. Bu yaratıklar bir anda üstüne atılar onu yer altına çekiyorlar. Muhtemelen oyun boyunca çözmeye çalıştığımız sorunlardan biri de, bu öbür taraf sorunu olacak. Belkide kucağımızdaki bebek bu sorunun çözümüdür.

Bağlantı

Oyunun reveal trailerı boyunca bir çeşit bağlantıdan bahsediliyor. Bu bağlantı öbür taraf olarak isimlendirdikleri tarafla ilgili bir bağlantı. Ayrıca Amelie karakteri de insanların birbirinden ayrı yaşayamayacağı ve birbirlerine bağlanması gerektiğini söylüyor. Bu iki farklı metaforda da, önemle baskı yapılan taraf bağlantı. Bu da muhtemelen oyun boyunca bağlantı kelimesiyle ilgili, gerçek anlamlı ya da mecazi anlamlı bir ok şey hissedip duyacağız demek.

Yeni Detaylar

Yayınlanan 2 yeni trailerdan biri gameplay, diğeri”Mama” karakteri hakkında bizlere bilgi veren bir fragman ve diğeri de “Deadman” karakteri hakkında bir fragman.

İlk olarak “Deadman” adlı karakter’in videosu ile başlarsak, bu videoda kucağımızdaki küvezde taşıdığımız bebekler ile ilgili bilgiler bizle paylaşıldı. “BB” denilen bu bebekler, bağlantı kurulduğu taktirde, öbür taraf denen ölüler dünyasıyla ilgili sezgilerimizi arttırıyor ve onlardan sakınmamızı kolaylaştıran bir tür araç olarak kullanılıyor gibi duruyor. Ayrıca verilen bilgilere göre bu bebekler annelerinin karnından ayrıldıkları için, kucağımızdaki küvezlerin anne rahmi gibi kendini sürekli güncellemesi gerekiyor. Eğer güncelleyemezsek bebek strese giriyor ve huzursuzlanıyor.

“Mama” karakterinin videosuna gelirsek, burada öbür taraftan olan bir bebek görüyoruz. Bu “Mama” karakteri onun zararsız olduğunu belirtiyor ve ardından onu emzirmeye başlıyor. Bu fragmanda kafa karıştırıcı bir soru ortaya çıkıyor. Acaba öbür taraftaki tüm canlılar zararlı değil mi?

Gameplay videosu ise bir sürpriz ile bizlerle. Sam’in işediğini görüyoruz fragmanın başlarında. Bu detay hem espirili hem de oyunun ne kadar gerçekçi düşünerek yapıldığını gösteren bir detay. Ayrıca fragmanın asıl vurucu kısmı, Sam in küçük bir Banker bulup bunun içinde bir hologram aracılığı ile birilerine bir mesaj göndermesi. Ayrıca bu fragmanda yürüyüş animasyonları ve yüksek bir yerden düşersek Karakterimizin ve kucağımızdaki bebeğin nasıl tepkiler verdiğini gösteren bir bölüm de bulunuyor.

Benzerlik

Benzerlik kısmına özellikle değinmek istedim. Kojima-San, Konami’den ayrılıp kendine yeni bir oyun motoru sağlayabilecek bir firma ararken, Horizon Zero Dawn’ı geliştiren Guerilla Games ile anlaşmıştı. Zaten oyun fragmanlarını izlerken, oyunlar arasındaki motor ve grafik benzerliklerini fark etmişsinizdir. Ancak aralarındaki  tek fark bu değil.

Eğer oynadıysanız ya da takip ettiyseniz Horizon Zero Dawn’da da, Post-Apocalyptic bir dünya vardı. Teknolojinin fazla gelişmesinin ardından, teknoloji insanlığı ele geçirmiş ve ana karakterimiz bu olayların geçmişini ve geleceğini öğrenmeye çalışıyordu.

Şuana kadar yayınlanan fragmanlardan yola çıkarsak, Death Stranding ile ilgili de aynı yorumu yapabiliriz gibi duruyor. Yine teknolojisi gelişmiş bir dünyada, çeşitli düşmanlar ve zorluklar yüzünden, teknolojiyi rahatları yerine zorunluluktan ve hayatta kalmak için kullanan insanlar söz konusu.

Sonuç

Death Stranding, gerek oyun motoru, gerek grafikleri, gerek hikayesi ve gerekse sunduğu dünya ile, biz oyun severlere çok keyifli saatler yaşatacak gibi duruyor. Özellikle Kojima-San’ın elinden çıkan bir oyun olması bizlere ayrı bir güven veriyor. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz Horizon Zero Dawn ile ilgili olan benzerlikleri, Death Stranding’i 2019 yılının en iyi oyunu adaylarından biri yapıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir