Doom Eternal oyunu nasıl olmuş?

Bugünkü incelememizde FPS türü oyunların atalarından biri olan Doom serisinin Doom Eternal adlı oyununu inceleyeceğiz.

2016 yılında yayınlanan bir önceki oyunundan sonra birçok oyuncu yeni Doom oyunu bekliyordu ve sonunda beklenen bu oyun 2020 yılında yayınlandı. Öncelikle oyunda ki hikaye 1994 yılında piyasaya çıkmış olan Doom II Hell on World’de ki hikaye ile parelel bir şekilde ilerliyor. Aynı zamanda 2016 yılında piyasaya çıkmış olan Doom adlı oyunundan da bir hayli gönderme bulunduruyor. Oyunda hiç bitmeyen bir aksiyonla ile ilerlerken aynı zamanda hikayeyi sindire sindire oynuyorsunuz.

Diğer Doom oyunlarından fazla olarak can, kalkan ya da mühimmat gibi alanlarda yapacağınız geliştirmeler dışında yeteneklerine ya da perklerine kadar farklı seçimler yapabiliyor ve tüm bu özellikleri geliştirebiliyorsunuz. Oyunda şahsi olarak beğendiğim bir nokta ise oyunun başlangıcında silahların bile oyunun ortalarında ve hatta sonlarında bile kullanabilmemiz. Çünkü her silah ayrı bir düşmanın zayıf noktası olduğu için eskimiyor ve aynı heyecanla oynamaya devam edebiliyorsunuz.

Hikaye akışı ise bildiğimiz Doom serilerideki gibi aynı şekilde bizlere sunuluyor. Akıcı ve sürükleyen bu oynanışta hepimizin aşina olduğu bazı mekanikler hala aynı ve bazıları ise geliştirilmiş. Örneğin oyunu oynarken sabit bir şekilde kalırsanız kötü durumlarda kalabilir hatta ölebilirsiniz. Ama bu oyunda tek derdimiz sabit kalıp kalmamak değil. Hareket ederken çevreyi de analiz etmeli ve ona göre savaşırken kendi güzergahlarınızı belirlemeli ve taktiksel ilerlemelisiniz.

Yoksa aksi takdirde savaşın ortasında hareket edecek alan bulamayıp sıkışıp öldürülebilirsiniz. Grafik konusuna gelirsek oyuna ilk başladığıdınızda size belki çok hitap etmeyebilir. Ama oyunun içinde kaybolurken bu grafiklere alışıyor ve ilginizi çekmeye başlıyor. Ayarlar konusunda ise PC oyuncularını sevindiren bir diğer gelişme ise oyunda sınırlandırılmış bir FPS sistemi yok. Bu sayede sahip olduğunuz donanımınız iyiyse güzel kalitede ve yüksek FPS’lerle bu oyunu deneyimleyebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir