Dünyadaki en değerli 10 “Unicorn” yatırım

Dünyada toplam 1.151 milyar dolar değerinde 343’ten fazla “Unicorn” girişimi var. “Unicorn”, en az 1 milyar dolar değerinde özel bir şirkettir. 200’den fazla şirkete ev sahipliği yapan Silikon Vadisi‘nde “Unicorn” girişimlerden bolca bulunur. Bunların çoğu risk sermayesi firmalarından büyük yatırım çeken teknoloji şirketleridir. Bu yazımızda dünya üzerindeki en büyük 10 Unicorn girişime göz atacağız.

Yazacağımız veriler CB Insights verilerinden alınmıştır. Bu verilere göre genel olarak 343 Unicorn şirketin 125’i Çin temelli şirketler. Hala da Çin, yatırımlarını batı pazarında arttırmaya çalışıyor.

 

10- GrabTaxi, $14 milyar, Singapore

Singapur merkezli GrabTaxi, Malezya, Endonezya, Tayland, Myanmar ve Vietnam gibi komşu ülkelerde güçlü bir varlığa sahip. Aynı zamanda bir uygulama aracılığıyla yemek dağıtım hizmetleri de sunan GrabTaxi,, Güneydoğu Asyadaki ilk “dekacorn” dur ve 10 milyar doların üzerinde bir değere sahiptir.

9- Epic Games, $15 milyar, US

Epic Games, Fortnite, Gears of War, Infinity Blade ve diğer popüler oyunların geliştiricisidir. Çin İnternet devi Tencent‘ten bir yatırımın ardından Unicorn statüsü kazandı. Diğer yatırımcılar Smash Ventures ve KKR‘dir. Epic Games şu anda 15 milyar dolar değerinde.

8- SpaceX, $18.5 milyar, US

SpaceX, milyarder girişimci Elon Musk tarafından kurulan bir uzay taşımacılığı şirketidir. Merkezi Hawthorne, Kaliforniya’da bulunan SpaceX, Mars‘a insan götürmeyi ve koloni kurmayı hedefliyor. Wall Street Journal’a göre SpaceX, yatırımcılardan taze fon sağlamak için 500 milyon dolar para kazanma görüşmeleri yapıyor.

7- Stripe, $22.5 milyar, US

Patrick Collison ve John Collison tarafından kurulan Stripe, işletmelerin ve bireylerin çevrimiçi ödeme gönderip almalarını sağlayan bir platformdur. 2014 yılında Unicorn statüsü kazandı. Yatırımcıları arasında Khosla Ventures, capitalG ve Lowercase Capital yer alıyor. Kardeşler Patrick ve John Collison dünyanın en genç milyarderleri arasında.

6- Airbnb, $29.3 milyar, US

Airbnb, konaklama arayan insanları evlerini kiralayan insanlarla bağlayan popüler bir pazardır. Site hiç bir emlak mülkünün sahibi değildir. CB Insights‘a göre, Airbnb 29,3 milyar dolar değerinde bir şirket. Önemli yatırımcılarından bazıları arasında Andreessen Horowitz, aktör Ashton Kutcher ve General Catalyst Partners bulunmaktadır.

5- JUUL Labs, $38 milyar, US

JUUL Labs, San Francisco merkezli bir elektronik sigara şirketidir. % 70′in üzerinde pazar payına sahip olan ABD’deki en popüler elektronik sigara markasıdır. Başlangıçta Pax Labs‘ın bir parçası olan şirket, Tiger Global Management, Tao Capital ve Fidelity Investments’ten yatırım alarak kendi başına bir marka olmayı başardı.

4- WeWork, $47 milyar, US

2010 yılında New York’ta kurulan WeWork, küçük işletmelere ve bireylere ortak çalışma alanları sunan bir kuruluş. Bu yılın başlarında, WeWork halka açılmaya hazırlanırken We Şirketi olarak yeniden markalaştı. 2018’de 1,8 milyar dolarlık gelirde 1,9 milyar dolarlık zarar verdi. Son olarak 47 milyar dolarlık bir değer ile listenin 4. sırasında bulunuyor.

3- Didi Chuxing, $56 milyar, China

Didi, Çin’deki en büyük taksi şirketidir. Aynı zamanda, kullanıcılara yiyecek teslimi ve bisiklet paylaşım hizmetleri de vermektedir. Bu, dünyanın en değerli üçüncü Unicorn yatırımlarındandır ve 56 milyar dolar değerindedir. En büyük yatırımcılarından bazıları SoftBank, Tiger Global Management ve Matrix Partners’dir. Didi, Lyft, GrabTaxi, Ola, Uber ve Careem dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki diğer binicilik paylaşım şirketlerine yatırım yaptı.

2- Uber, $72 milyar, US

Uber, Amerika Birleşik Devletleri‘nde yıllardır en değerli Unicorn girişim ​​şirketi oldu. Yolculuk paylaşımı, yiyecek dağıtımı ve bisiklet paylaşım hizmetleri sunmaktadır. En büyük yatırımcıları SoftBank, Benchmark Capital Partners, Google ana Alfabesi ve Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’dur.

1- Bytedance, $75 milyar, China

Pekin merkezli Bytedance‘i hiç duymamış olabilirsiniz, ancak Uber‘i dünyanın en değerli Unicorn girişimi koltuğundan etti. Son finansman turunda 75 milyar doların biraz üzerinde bir değer aldı. Bytedance, birçok ülkede Facebook ve Instagram‘dan daha fazla indirme işlemi yapan çılgınca popüler TikTok uygulamasının arkasındaki şirket. Bununla birlikte, Bytedance’in ana ürünü, okuyucu alışkanlıklarını izlemek ve alakalı içerik sunmak için AI algoritmaları kullanan haber toplayıcı uygulaması Jinri Toutiao’dur.

 

 

One Reply to “Dünyadaki en değerli 10 “Unicorn” yatırım”

  1. Bunları hiç duymamıştım çok bilgilendirici bir yazı olmuş…

    Sitenizi bir süredir takip ediyorum yazdığınız haberleri beğeniyorum….

    umarım hakettiği yerlere gelir bu site…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir