Dünyanın en güvenli 10 akıllı telefonu

Akıllı telefonlar son birkaç yıl içinde gizlilik ve güvenlik açısından hızla gelişti. Günümüzde hemen hemen her akıllı telefon, şifreleme, yüz tanıma, iris tarayıcıları vb. Donanım ve yazılım tabanlı güvenlik özellikleriyle birlikte geliyor. Ancak bilgisayar korsanlığı ve veri hırsızlığı yöntemleri de her zamankinden daha karmaşık hale geldi. Bu nedenle, bazı insanlar, özellikle akıllı telefonlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğundan, verilerini ve iletişimini güvende tutmak için ek gizlilik ve güvenlik katmanlarına sahip özel telefonlara ihtiyaç duyuyor. İşte bu nedenle bu yazımızda sizlere dünyanın en güvenli 10 akıllı telefonlarını sıraladık.

 

1- Google Pixel 3

Pixel 3 ve Pixel 3 XL, Google’ın en yeni ve en iyi akıllı telefonları olarak piyasada bulunuyorlar. Dünyanın en iyi akıllı telefon kameralarından birine sahip olan telefona güçlü bir Snapdragon 845 yonga seti eşlik ediyor. Pixel 3’ü en güvenli akıllı telefonlardan biri yapan ise Android Pie‘nin stok versiyonunu çalıştırmasıdır. Android yazılımında bir güvenlik açığı tespit edilirse, Pixel telefonları ilk güvenlik yamasını alan telefonlardan biridir.

 

2- iPhone XS ve XS Max

Apple’ın en yeni ve en pahalı iPhone’ları, yalnızca 4 GB RAM’e sahip olsalar bile, tüketiciler tarafından kullanılabilen en güçlü akıllı telefonlardan. iPhone XS‘de kullanılan A12 Bionic yongası, saldırıları önlemek için yerleşik güvenlik özelliklerine sahip. İOS 12 ile de yazılım tarafında güvenlik arttıran Apple, hem yazılımını hem de donanımını kontrol etmesi ile birlikte büyük bir işe imza atıyor. Hatta öyle ki, Apple FBI tarafından mahkemeye sürüklendiğinde bile, her zaman kullanıcı gizliliğini desteklemiştir.

 

3- K iPhone

İPhone XS’den daha iyi bir güvenlik istiyorsanız, değiştirilmiş K iPhone’u seçebilirsiniz. KryptAll adlı bir şirket, yalnızca güvenlik için iPhone’un özel bir sürümünü tasarladı. Firma iPhone’un firmware sistemini değiştirdi ve tüm telefon görüşmelerinin tamamen şifrelenmesini sağlamak için kendi VoIP uygulamalarını ekledi. KryptAll ve kolluk kuvvetleri bile konuşmalarınızın şifresini çözemez. Ancak, bu cihaz 4.500 ABD Doları.

 

4- BlackBerry DTEK60

BlackBerry, DTEK60‘ı piyasaya sürdüğünde, şirket dünyanın “en güvenli Android akıllı telefon” olduğunu iddia etti. DTEK’de iyi bir kamera, parmak izi sensörü ve dahili BlackBerry Security mevcut. Tüm şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklamak için bir Parola Saklayıcı’ya sahip olan telefon, kötü amaçlı yazılımlara, bilgisayar korsanlarına ve telefonunuzu kurcalama girişimlerine karşı korumak için verilerinizi şifreler. Telefon çok güvenli bir önyükleme sırası işlemini kullanıyor.

 

5-  BlackBerry Key2

Proaktif güvenlik sağlamak için gerçek zamanlı tehdit izlemeye sahip başka bir BlackBerry cihazı da BlackBerry Key2. Güvenli bir telefon istiyorsanız, fakat aynı zamanda fotoğraf kalitesinden de ödün vermek istemiyorsanız arka tarafında sunduğu çift kamera ile BlackBerry Key2 aradığınız telefon. Android Oreo‘nun özelleştirilmiş bir sürümü ile çalışan cihaz, entegre bir parmak izi sensörüne sahiptir.Şirket tüketici pazarında başarısız olmuş olabilir, ancak dünyanın en güvenli akıllı telefonlarından bazılarını oluşturmaya devam ediyor.

 

6- Boeing Black

Boeing Black, ABD havacılık devi tarafından BlackBerry ile işbirliği içinde tasarlanan güvenli bir akıllı telefon. Telefon ABD hükümetine ve askeri topluluklara yöneliktir. Android’in yoğun şekilde özelleştirilmiş bir sürümünü çalıştırır ve hem sınıflandırılmamış hem de sınıflandırılmış ağlara bağlantılar için güvenilir veri iletimleriyle birlikte gelir. 629 dolar olarak fiyatlandırılan telefon üretici firma tarafından “Fort Knox benzeri” güvenlik sunan telefon olarak tanımlandı. Telefon birisinin kurcalamaya çalıştığını tespit ederse, otomatik olarak kendisini imha edecektir. Veri ve yazılım silinir ve telefon çalışmaz hale gelir.

 

7- Turing Phone

Turing Phone‘un katı yüzeyleri bakır, alüminyum, nikel, gümüş ve zirkonyum alaşımı olan Liquidmorphium‘dan yapılmıştır. Ayrıca yapımcıları Turing Phone’un kırılmaz olduğu iddiasının yanında, bilgisayar korsanlarından, kötü amaçlı yazılımlardan ve veri hırsızlığından “tam koruma” vaat ediyorlar. Uzak bir sunucuya güvenmek yerine yerel olarak şifrelemeyi doğrulamak için Turing Imitation Key adlı bir donanım çipi kullanın telefon, SailfishOS‘u ile çalışır ve uçtan uca şifreleme imkanı sunar. Tüm bu güvenlik donanımının yanında Turing Phone, 2.5GHz Krait işlemciye, 3.000mAh pil ve 5.5 inç ekrana sahiptir.

 

8- Sirin Solarin

13.500 dolar fiyat etiketi ile Sirin Solarin herkes için ulaşılması kolay bir cihaz değil. Cihazda, şifreli aramalar ve mesajlar için izole bir bölge oluşturan bir Güvenlik Kalkanı modu mevcut. E-postalar için ProtonMail’i sahip olan telefon, İsrail merkezli Sirin Labs tarafından Leonardo DiCaprio‘nun yardımı ile geliştirildi.Ayrıca bu telefonda Snapdragon 810 işlemci ve 256 bit AES şifrelemesi bulunuyor.

 

9- Blackphone 2

Bu telefonu Boeing Black ile karıştırmayın. Silent Circle tarafından başlatılan Blackphone 2, Android’in özelleştirilmiş bir sürümü olan SilentOS‘u kullanıyor ve tescilli bir GoSilent güvenlik duvarı kullanıyor. Güvenlik Merkezi, uygulama izinleri ve veri paylaşımı üzerinde tam kontrol sağlama imkanı veren telefonda, Spaces özelliği çalışmanızı ve kişisel verilerinizi ayrı tutmanızı sağlıyor. Silent Circle, tespit edilmelerinden sonraki 72 saat içinde kritik güvenlik açıklarını kapatan “dünyanın en hızlı güvenlik açığı yönetimine” sahip olduğunu iddia ediyor. Güvenlik güncellemeleri doğrudan Silent Circle’dan geliyor.

 

10- Katim Phone

DarkMatter tarafından Mart ayında piyasaya sunulan Katim Phone, dünyanın en güvenli akıllı telefonu. Android’in yoğun şekilde özelleştirilmiş bir sürümünü çalıştıran telefon, her önyükleme örneğinde, cihaz değişiklikleri tespit etmek için yazılım yığınını kontrol ediyor ve doğrulama başarısız olursa önyüklemeyi iptal ediyor. Ayrıca bu telefon güvenlik mekanizmalarını atlamaya çalışan bir kötü amaçlı yazılım veya güvenlik saldırısı tespit ederse, telefonun tamamını temizler.

Katim Phone ayrıca daha iyi güvenlik için Kalkan Modu adında bir mod mevcut. DarkMatter, Katim Email uygulamasını 256-bit uçtan uca şifreleme sağlayan Secure Communications Application Suite‘e ekledi. DarkMatter, Katim’in, verilerinizin ve sesli aramalarınızın “ödün verilmeyecek kadar değerli” olduğu konusunda iddialı ve Katim Phone ile güvenle iletişim kurabileceğinizi iddia iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir