Pokemon GO Android Q’da çalışmıyor

2016 yılında Niantic tarafından başlatılan Pokemon Go, hala en popüler oyunlardan biri. Oyun dünya çapında son derece popüler oldu ve büyük bir hayran kitlesine de sahip. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar, özellikle Android Q beta sürümünde olanlar, oyundan zevk alamıyor. Çünkü Pokemon Go hakkında son dört aydır Android Q beta üzerinde çalışmadığını gösteren artan sayıda raporlar görüyoruz.

Android Q beta sürümünde olanlar Pokemon Go’nun cihazlarında başlamamasından ya da sadece yükleme ekranında sıkışıp kalmasından şikayetçi.

Android Q, en son Android sürümü olarak hali hazırda beta testlerine tabii tutuluyor. Geçen ay şirket Android Q Beta 4′ü piyasaya sürdü, ancak Pokemon Go’nun Android Q beta’da çalışmaması sorunu hala çözülmedi.

Google, ilk geliştirici beta sürümünü 13 Mart’ta piyasaya sürdü ve o zamandan beri beta sürümünü test edenler sorunlu uygulamalar listesine Pokemon GO’yu sıkça raporladı. Etkilenen birçok kullanıcı beta sürümlerinin henüz CTS onaylı olmadığını belirtti. Pokemon Go, kullanıcıların değiştirilmiş ürün yazılımı kullanıp kullanmadığını doğrulamak için SafetyNet Attestation API‘sini kullanıyor. Ancak, bazıları SafetyNet’in burada bir sorun olmadığını düşünüyor. “

Pokemon GO’nun sadece SafetyNet değil, daha bir çok güvenlik amaçlı yazılım kullandığı biliniyor.  bu nedenle sorunun SafetyNet’te olmadığı düşünülüyor.

Niantic Mart ayında oyunun, Android Q beta üzerinde çalışmadığı itiraf etti. Bununla birlikte, geliştirici aynı zamanda Android Q’da tam işlevselliği garanti edemeyeceğini de söyledi. Hayal kırıklığı yaratan şey ise, dört ay sonra bile Niantic’in hala sorunu çözemediği yönünde. Dahası, cevabı hala aynı.

Niantic’in henüz bir düzeltme yayınlamamasının olası bir nedeni, Android Q Beta sürümünün son halini beklemesinden kaynaklanıyor olabilir. PiunikaWeb, Niantic için yaptığı açıklamada, bir uygulamanın son sürümde değişebilecek API’lerle sabitlenmesi zaman ve kaynak kaybına neden olacağını belirtti. Bu nedenle, Niantic bir düzeltme yapmadan önce son Android Q sürümünü bekliyor olabilir. O zamana kadar, etkilenen kullanıcıların en sevdikleri oyunu oynamaları için tek bir seçeneğe sahipler ve bu da Android Pie’ye indirgeniyor.

Umuyoruz ki Niantic, kullanıcı tabanının sağlam kalmasını sağlamak için sorunu yakında çözecektir. Niantic’in oyuncuları yıllarca oyuna ilgi duyulmasının bir nedeni de, sık sık yaptıkları etkinlikler. Bu etkinlikler oyunculara bir çok ödül sunuyor ve Pokemon’u yakalamak için arkadaşlarıyla dışarı çıkmalarını teşvik ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir