Ekranda parmak izi tarayıcılı bir iPhone, geliyor olabilir

Ekranda parmak izi tarayıcılı bir iPhone, yalnızca Çin’e geliyor olabilir

Apple , iPhone X’ in piyasaya sürülmesiyle birlikte, fiziksel ana düğmeyi, en ikonik ürün serilerinden birinin 10. yıl dönümüne uygun, çerçevesiz bir tasarım sunmak için kapattı. Ancak, ana düğmenin yanı sıra Apple, iPhone’daki ana düğmedeki parmak izi tarayıcıya dayanan Touch ID’yi de bıraktı. Şirketin taşınabilir cihazlarda biyometrik kimlik doğrulamasının geleceği olarak çizdiği ve şu an için iPhone XR bütçesini de içeren X’ten itibaren her iPhone’da mevcut olan Face ID ile değiştirildi .

Şaşırtıcı bir şekilde, haberler bugün Apple’ın Çin’e özel bir ekran parmak izi tarayıcıyla iPhone modeli piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Chinese outlet The Global Times tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre , Apple Çin’de bir OLED ekrana sahip olan bir ekran parmak izi tarayıcı ile uygun fiyatlı bir iPhone piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu, şirketin karakteristik özelliği değil, Apple’ın yurtdışında nasıl iş yaptığını gösterebilecek çok ilginç bir gelişme.
Yeni telefonun, iPhone’un yüz tanıma sistemi olan Face ID’yi kaldıracağı ve bunun yerine, ekran endüstrisi tedarik zincirindeki kaynaklardan bahseden haber sitesi caijing.com.cn’ın bir ekran dışı parmak izi işlevi kullandığı bildirildi. Bir endüstri uzmanı, bunun “maliyetlerden tasarruf” anlamına geldiğini ortaya koydu. 
Pekin merkezli bir temsilcinin isimsiz olmayı tercih ettiğini belirten Face ID ID’nin ana bileşeni olan yapılandırılmış bir ışık lazer vericisi birkaç yüz yuan’a mal olacak. Global Times Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “yalnızca Apple’ın parasını karşılayabileceğini ancak bunun satışlarını da etkileyeceğini” söyledi.
2017’de iPhone X’in piyasaya sürülmesinden önce, Apple’ın çeşitli ekran içi parmak izi tarama çözümlerini denemekte olduğu söyleniyordu, ancak nihayetinde fikri tamamen açık olmayan nedenlerle Face ID lehine reddetti.

Dokunmatik Kimlik iadesi?

Global Times raporu, ilginç bir kaç şey önerir bilgilerin doğruluğunu sağladı. Öncelikle, Apple’ın bu belirli model için Touch ID’ye geri dönmeye karar verdiğini gösteriyor, çünkü 3D yüz tanıma için gereken TrueDepth kameradan daha ucuz. Öte yandan, bir ekran içi parmak izi sensörü bir OLED ekran gerektirir, bu nedenle bu telefonun bir tane olacaktır, ancak mevcut ” bütçeiPhone modelinde XR, Yüz Kimliği olan bir LCD ekrana sahip. Gelecek yıldan itibaren Apple’ın LCD’den uzaklaştığı söylendiği için bu tamamen şaşırtıcı değil.
Bu rapordan yapabileceğimiz bir başka ilginç varsayım da, bu gizemli iPhone modelinin daha küçük bir çentik olabileceğidir. Ne de olsa, Apple’ın çentiği haklı göstermesi, 3D yüz taraması için gereken birçok sensörü bu telefonda gerekmeyecek bir şeyi barındırmasıydı. Ayrıca, fiziksel bir ev düğmesine sahip olmadığından, büyük çerçevelere sahip olmayacağını varsaymak nispeten güvenli olacaktır.
Yani, ince çerçeveli, daha küçük bir çentik, bir ekran parmak izi tarayıcı ve bir OLED ekran ile sözde uygun fiyatlı bir iPhone
Öte yandan, Çin’deki iPhone satışlarındaki son düşüşün ışığında, ABD ile Çin arasındaki 18 aylık ticaret savaşı tarafından daha da ağırlaştırılan bu durum küçük bir sürpriz gibi geliyor. Göre Küresel Times , Çinli kullanıcıların en yerli şirketlerin prim telefonları için hedefliyoruz ne yaklaşık 5000 yuan (yaklaşık $ 730), vasıl akıllı tercih ederim. Bu fiyat noktasında, kullanıcıların pop-up kameralar, kayan göstergeler, ekrandaki parmak izi tarayıcıları, en son teknolojik zilleri ve ıslıkları aldıklarından bahsetmiyorum bile. Bununla birlikte, Apple’ın Çin’deki akıllı telefon kullanıcılarını bu söylentili yeni iPhone modeline geçmeye ikna etmek için neler getirdiğini görmek ilginç olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir