Büyük firmaların gelecek nesildeki konsolları bize neler vaat ediyor ?

Oyun dünyası için fırtınadan önceki sessizlik yılında olduğumuzu söyleyebiliriz. Şu anda konsol sahibi olanlarımız, evlerimizde PS4, Xbox One ve Nintendo Switch‘lerimiz ile oyunlarımızın zevkini çıkarıyoruz. Ancak bu durum önümüzdeki sene değişecek.

E3 ve daha öncesinde firmaların yaptığı tanıtımlar ile yeni nesil konsolların çok yakında aramızda olacağını biliyoruz. Bu yeni nesil konsolların, bir önceki nesilden çok çok daha gelişmiş olacakları da bir gerçek. Bu gerçeğin yanında asıl olarak bize bu değişimin derinliğini hissettiren ise, firmaların bir önceki nesil atlama çağında yaptıkları şeylerin, önümüzdeki yıl yapacakları atlamalarla karşılaştırılamayacak kadar küçük olduğunu hissettirmeleri.

Öyle ki PS3 kullanıcısı birisi belki de oyunlar güncel şekilde çıkmaya devam etseydi bir çok oyuncu evinde hali hazırda bulunan PS3’ünden oynamaya devam ederdi. Çünkü aslında bize sunduğu şey daha fazla servis ve daha kaliteli bir görüntüydü. Ancak yeni nesilde gelecek olan değişiklikler bundan çok daha büyük. Bulut sistem depolamaları, HDD yerine SSD kullanılarak konsolun hızının 20 kat civarında bir artışa sahip olması, grafik kartlarında kalite arttırımının yanında ışın izleme teknolojisi gibi bir çok yeniliğin olması ve daha açıklanmadığı için bilmediğimiz birçok özellik.

Bu pazarda yaptıkları açıklamaları göz önüne alırsak şu an en sağlam Microsoft gibi görünüyor. Açıkladıkları Game Pass sistemi, yeni konsollarından tanıtım videoları ve gelecek için büyük planlarının olduğunu hissettirmeleri ile oyuncuları gerçekten E3 fuarı boyunca etkilemeyi başardılar.

Her ne kadar Xbox kadar fazla duyuru yapmasa da, hali hazırda pazarın lideri olan Sony de PS5 hakkında açıklamaları ile bizleri heyecanlandırdı. Gösterdikleri Spider-Man demosu ile PS4 ve PS5 hız farkını ortaya net bir şekilde koydular.

Tüm bunların yanında Nintendo firması ise bu iki firmadan bir kısımda ayrılıyor. Nintendo’nun hem hitap ettiği kitle olsun hem de aslında bir oyun geliştiricisi olması yönüyle daha farklı bir yolda ilerlediğini söyleyebiliriz. Tabii bir oyun geliştiricisi olmasına rağmen son çıkardığı konsol Nintendo Switch ile inanılmaz bir başarı yakalayıp konsol savaşlarını kızıştırdığı da bir gerçek. Ancak Nintendo gelecek nesilde donanım olarak güçlü kalamasa bile oyunlarının kendine has ve eğlenceli olması ile çok güçlü bir şekilde piyasada kalabilir.

Son yıllardaki Exclusive oyun yarışını düşünecek olursak Sony’nin de böyle bir yolda olduğunu söyleyebiliriz. Birçok oyuncu sadece özel olarak PS4 platformuna sunulan God of War, Spider-Man, Bloodbourne, Horizon Zero Dawn gibi yapımlar için bile PS4’ü diğer konsollara tercih ediyor. Sony bunu anlamış olacak ki Microsoft kadar bir donanım duyurusu yapmadı. Ancak şu anda en iyi durumunda olduğunu söyleyebileceğimiz Sony stüdyoları muhtemelen PS5 ile birlikte 2 ya da 3 Exclusive oyun birden çıkararak daha ilk günlerden yarıştaki birinciliğini korumaya çalışacak.

Bu Exclusive oyunların başında God of War 2, Horizon Zero Dawn 2 ve Last of Us 2 bekleniyor. Bakalım bu büyük rekabette şirketlerin hamleleri neler olacak ve bize nasıl bir ziyafet sunacaklar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir