Elektronik sigara yasaklandı

Massachusetts Valisi Charlie Baker, ülke çapında bir akciğer hasarı patlamasıyla ilgili geçici bir eyalet çapında çağrıda bulundu.

Baker, Salı günü düzenlediği basın toplantısında, “Resmi olarak, e-sigara ve esrarla aşılanan vaping ürünlerinin kullanımıyla ilişkili ciddi akciğer hastalığından ötürü, Commonwealth’te bir halk sağlığı acil durumu ilan ediyorum.” Dedi.

Halk sağlığı konseyinden perakende satış kurumlarındaki tüm vaping ürünlerinin satılması için dört aylık bir geçici yasağın gelmesini rica ediyorum.” Dedi. “Tıp uzmanlarımızın yaşamı tehdit edici bu vapingle ilgili bu hastalıklara neyin yol açtığı hakkında daha fazla bilgi toplamak için satışları duraklatmak için ortak bir yola ihtiyacımız var.
Massachusetts’te, 25 Ocak 2020’ye kadar sürecek bir yasaklama çıkaran ilk eyalet olacak. Vali’ye göre, tütün ve esrar da dahil olmak üzere tüm vaping ürünleri ve cihazları için geçerli olacak. Yasak şu anda ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından araştırılıyor.  CDC’ye göre, 38 eyalette ve ABD Virgin Adaları’nda bildirilen en az 530 akciğer hasarı vakası olmuştur ve yedi kişi öldü. Rapor edilen tüm vakalarda e-sigara ürünü kullanımı veya vaping geçmişi vardır.

Vaping, Sigara, Elektronik, Siluet, Dudaklar, Adam

Anne Schuchat, yaralanma ve ölümlerin nedeninin bilinmediğini söyledi. Schuchat, “Sebebini bilmiyoruz. Hiçbir vakaya tek bir ürün, marka, madde veya katkı maddesi bağlı değildir. Bu soruşturma devam etmektedir ve çok dinamiktir.” Dedi. “CDC, FDA ve klinik toplulukla yakın bir şekilde çalışıyor ve bunun altını çiziyor.
CDC, insanların e-sigara veya vaping ürünleri kullanmaktan ve e-sigara kullanan yetişkinlerden kaçınmalarını önerdi.
Bu ayın başlarında, Massachusetts Halk Sağlığı Bakanlığı, devlet doktorlarının hemen açıklanamayan vapingle ilişkili herhangi bir akciğer hastalığını hemen bölüme rapor etmesini istedi. Valilikten yapılan açıklamaya göre, Salı günü itibariyle 61 dava rapor edildi. Onaylanmış üç vaka ve iki muhtemel vaping-ilişkili akciğer hasarı vakası CDC’ye rapor edilmiştir. Gerisi için daha fazla analiz bekliyor.

Massachusetts’teki geçici yasak sırasında, devlet idaresi vaping hastalıklarını ve işlerini daha iyi anlamak için tıbbi uzmanlar, eyalet ve federal yetkililerle birlikte çalışacak. İdare ayrıca halkın bilinçlendirilmesi kampanyası ve sigara bırakma programları üzerinde çalışacak. Massachusetts Sağlık ve İnsani Hizmetler İcra Ofisi Sekreteri Marylou Sudders, “Vaping, halk sağlığı krizi ve hem bireysel hem de genel sağlık sistemi düzeyinde etkisini anlamamız şart.” dedi.
Halk sağlığı acil durumunun bir sonucu olarak, Commonwealth, sakız ve yamalar gibi nikotin yerine geçilebilcek ürünler için, insanların bu ürünlere bireysel bir şekilde  reçetesiz olarak sigortaları aracılığıyla sigortalı olarak erişmelerini sağlayacak, ülke çapında bir emir uygulamaktadır.“dedi.

Bu ayın başlarında Michigan aromalı e-sigara satışını yasakladı ve New York çoğu aromalı e-sigarayı yasakladı. Haziran ayında, San Francisco tüm e-sigara satışlarını etkin bir şekilde yasaklayan ilk ABD şehri oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir