En Pahalı 10 Film

Javier-Rodriguez / Pixabay

Gelişmiş görsel efektler, yeni çekim teknikleri, süperstar oyuncuların talep ettiği yüksek ücretler ve diğer faktörler sayesinde film bütçeleri son yıllarda fırladı. Prodüksiyon evleri, bazı filmlerde büyük paralar harcamak istiyorlar çünkü yatırımlarının karşılığını çoğunlukla alıyorlar. Burada ABD’de ve dünyada yapılan en pahalı 10 filme göz atacağız.

En Pahalı 10 Film

Birkaç istisna dışında, büyük bütçeli filmler genel olarak gişede iyi performans gösterdi. Bu nedenle, en pahalı filmlerin çoğunun aynı zamanda dünya çapında en yüksek hasılat filmleri arasında yer alması hiç şaşırtıcı değil. Aşağıdaki liste, kamuya açık verilere dayanan filmlerin maliyetini içermektedir, çünkü film stüdyoları muhasebe uygulamaları hakkında oldukça gizlidir. Sadece daha önce yayınlanmış filmleri göz önünde bulundurduk, yani yapımdaki, yapım sonrası veya planlama aşamasındaki filmler dahil edilmedi. Filmleri, enflasyona göre düzeltilmiş maliyet yerine, nominal maliyete göre sıraladık. Öyleyse, ilk önce dünyanın en pahalı filmlerine, nominal maliyetlerine göre bakalım.

10- Star Wars: The Force Awakens ($258.6 milyon)

Star Wars: The Force Awakens 2015 yılında piyasaya sürüldü. Dünya çapındaki gişede 2.06 milyar dolar olan büyük bir ticari başarıydı. Ayrıca eleştirmenler tarafından da övgüyle karşılandı. Filmin 258,6 milyon dolarlık bir üretim bütçesi vardı ve üreticiler pazarlama için 48 milyon dolar daha harcadılar. Başrol oyuncuları Harrison Ford, Carrie Fisher ve Mark Hamill, üretim bütçesinden 40 milyon dolar aldılar.

9- Tangled ($260 milyon)

Tangled Rapunzel hakkında bir 3D animasyon filmi. 2010 yılında yayımlandı. Bütçesinin başlangıçta o kadar yüksek olması beklenmiyordu ancak hikayenin doğru olması için filmin büyük bir kısmı yeniden yazıldığında bütçe 260 milyon dolara fırladı. Disney Tangled’ı yapmak on yıl sürdü ve her şey yolunda gitti. Film dünya çapındaki gişede 592 milyon dolar kazandı.

8- Star Wars: The Last Jedi ($262 milyon)

Star Wars: The Last Jedi, The Force Awakens’tan birkaç yıl sonra çıktı. 262 milyon dolarlık bir bütçesi vardı ve gişede 1.3 milyar dolar kazanmaya devam etti. 2017’nin en yüksek hasılat filmi oldu.

7- Batman vs Superman: Dawn of Justice ($263 milyon)

Warner Bros. bu süper kahraman filminin maliyetini hiçbir zaman halka açıklamamıştı, ancak üretim bütçesinin 263 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Pazarlama dahil toplam maliyet yaklaşık 400 milyon dolar olarak tespit edildi. Tüm yutturmaca ve pazarlama zorlamasına rağmen, film eleştirmenler tarafından düşük not aldı. Rotten Tomatoes’ta % 27 onay derecesi vardır. Neyse, büyük bir gişe başarısı oldu ve dünya çapında 874 milyon dolar kazandı.

 

6- John Carter ($264 milyon)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir