Statik IP nedir? Ne işe yarar?

Statik IP adresi, bir cihaz için manuel olarak yapılandırılmış bir IP adresidir. Buna statik denir, çünkü değişmez. Değişen dinamik bir IP adresinin tam tersidir.

Neden Statik IP Adresi Kullanmalısınız?

Statik bir IP adresini düşünmenin bir başka yolu, bir e-posta adresi veya fiziksel bir ev adresi gibi bir şey düşünmektir. Bu adresler hiç değişmez – durağandırlar – ve birisiyle iletişim kurmayı ya da bulmayı çok kolay hale getirir.

Ä°lgili resim

Benzer şekilde, bir web sitesini evde barındırıyorsanız, ağınızda bir dosya sunucunuz varsa, ağdaki yazıcıları kullanıyorsanız, bağlantı noktalarını belirli bir aygıta iletiyorsanız, bir yazdırma sunucusu kullanıyorsanız veya uzaktan erişim kullanıyorsanız, statik bir IP adresi yararlıdır. Statik bir IP adresi asla değişmediğinden, diğer cihazlar her zaman bir cihaza nasıl bağlanacağını bilir.

Örneğin, ev ağınızdaki bilgisayarlardan biri için statik bir IP adresi kurduğunuzu varsayalım. Bilgisayarın kendisine bağlı belirli bir adresi olduğunda yönlendiricinizi, gelen dosyaları FTP üzerinden paylaşıyorsa, gelen istekleri doğrudan bu bilgisayara (örneğin FTP istekleri gibi) iletecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Statik bir IP adresi kullanmamak (değişen bir dinamik IP kullanmak) bir web sitesine ev sahipliği yapıyorsanız, örneğin, bilgisayarın aldığı her yeni IP adresinde yönlendirici ayarlarını değiştirmek zorunda kalacağınız için sorun çıkarır(istekleri bu yeni adrese iletmek için). Bunu yapmayı ihmal etmek, web sitenize hiç kimsenin ulaşamayacağı anlamına gelir çünkü yönlendiricinizin ağınızdaki hangi cihazın web sitesine hizmet ettiği hakkında hiçbir fikri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir