Facebook, Android yerine kendi işletim sistemi üzerinde çalışıyor

Facebook’un Portal akıllı ekranı ve Oculus VR kulaklık serisi ile hali hazırda olduğu gibi donanım alanına daha da genişlemek istediği bir sır değildir. Ancak, bu ürünlerin tümü Android’in değiştirilmiş sürümlerinde yayınlanmaktadır ve Facebook, “Facebook OS” benzeri bir şeyle değiştirmek istemektedir.

 Facebook’un Android’e güvenme ihtiyacını ortadan kaldırmak için şirket içi bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını bildiriyor. Bu projenin liderlerinden biri, Windows NT işletim sistemini ortak olarak çalışan eski bir Microsoft çalışanı olan Mark Lucovsky’den başkası değil.

Facebook’un AR ve VR başkanlarından Ficus Kirkpatrick, The Verge  ile söylentili Facebook işletim sistemi hakkında konuştu. Kirkpatrick ortaya çıkıp Facebook’un proje üzerinde çalıştığını kabul ederken, bunun mümkün olduğunu ve Facebook’un Android’e güvenmek zorunda kalmamadan fayda sağlayacağını söyledi.

Bilgilendirme raporu,  Facebook’un Apple’ın “duvarlı bahçesi” yaklaşımını mevcut ve gelecekteki donanıma taşımaya çalıştığını gösteriyor. Bununla birlikte, Facebook’un ekosistem üzerinde, donanımın tasarımından kendisinin bu donanımı çalıştıran işlemcilere ve daha sonra hepsini çalıştıran işletim sistemine kadar her şeyin kontrolünü istediğini kastediyoruz.

Bununla birlikte, Facebook’un güvenilir bir marka olmadığı konusundaki itibarı vardır, bu nedenle, insanlardan herhangi bir donanım satın alımında Facebook’a ve sözde Facebook işletim sistemine tam anlamıyla bağlı olmalarını istemek biraz zor görünüyor. Bir kişi Oculus kulaklıklı mikrofon seti gibi bir Facebook cihazını satın almak için uygun olsa da, “Facebook OS tarafından destekleniyor” olması muhtemelen başka türlü değil, satın alma konusunda daha tereddüt eder.

Ne olursa olsun, Facebook, donanım tutkusu konusunda çok ciddi görünüyor. Portal ve Oculus’un yanı sıra, şirketin gelecekteki akıllı konuşmacılar ve görüntüler için bir ses asistanının yanı sıra kullanıcıların düşünceleriyle kontrol ettiği bir AR gözlük seti üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir