Diğer gezegenlerdeki kötü kokulu, zehirli gaz, uzaylı yaşamının mükemmel bir kanıtı olabilir

Balık bağırsakları, bataklıklar ve penguen gübrelerinin ortak noktası nedir? Dünya dışı yaşam için en iyi kanıt olabilecek zararlı bir gaz. Bu, kokulu ve yanıcı fosfin gazının yaşamak için oksijene ihtiyaç duymayan bir tür yaşam formu tarafından üretildiğini bildiren MIT’li araştırmacılara göre. Bu organizmalar, potansiyel olarak uzaylı yaşamını keşfetmeyi kolaylaştıran kayalık dış gezegenlerde gaz üretebilen tek şeydir.

Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre, fosfin sadece anaerobik organizmalar (oksijene ihtiyaç duymayan yaşam) tarafından üretilebilir, yani bu gazı diğer gezegenlerde tespit etmek, uzaylı yaşam içerdiğinin kesin bir işareti olabilir. Fosfin “saf biyo-imza” olarak adlandırılır, yani varlığı, belirli bir yaşam formunun da mevcut olduğunun bir işaretidir – Dünya’daki çoğu canlıdan önemli ölçüde farklı bir tür.

Bir gezegende üretilen yüksek düzeyde fosfin, 16 ışık yılı boyunca uzak mesafelerde James Webb Uzay Teleskobu gibi teleskoplar tarafından tespit edilebilir. Hayattan başka birçok şey tarafından üretilen oksijenin aksine, farklı bir kayalık gezegende (gaz devlerinin aksine) fosfinin saptanması, aslında yabancı yaşamın mükemmel bir kanıtı olacaktır.

MIT’ye göre, çalışmanın baş yazarı Clara Sousa-Silva, hayatının yıllarını diğer gezegenlerde yaşamın keşfedilmesine yardımcı olabilecek biyo-imza moleküllerini araştırmaya adadı. 16.000’den fazla adaydan, fosfin benzersiz olarak göze çarpıyor ve ekibin yeni çalışması, bu molekülün kayalık bir gezegende tespit edilmesinin, bir tür anaerobik organizmanın var olduğu anlamına geleceğini savunuyor.

Hayatı içermeyen bir yöntemle fosforun algılanabilir fosfin seviyelerine dönüşmesinin mümkün olup olmadığını değerlendirmek için kapsamlı çalışmalar yapıldı… ve sonuç, hayır, mümkün olmadığı sonucudur. Bununla birlikte, yabancı yaşamın varlığına işaret eden diğer biyo-imzaların gelecekte de tanımlanması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir