Facebook kendi kripto para birimini tanıttı

Uzun süredir söylentileri ortalarda dolaşan “Facebook kripto para birimi çıkartacak.” söylentileri sonunda açıklığa kavuştu. Evet Facebook yeni bir kripto para ile karşımızda olacak!

Facebook Libra adı verilen kripto para resmiyet kazandı. Sosyal medya mecrasının en eski üyelerinden Facebook artık kripto para birimiyle de hayatımızı değiştirmeye geliyor gibi görünüyor. Bu yeni kripto para birimi Calibra denilen bir dijital cüzdanda saklanacak. Facebook blockchain hattı üzerinden desteklenecek para biriminin Mastercard, Visa, PayPal, eBay ve Uber gibi birçok şirketten de destek aldığını da söyleyelim.

Calibra cüzdan ayrı bir uygulamaya sahip olacağı gibi Whatsapp ve Facebook uygulamaları üzerinden de Calibra’ya erişebileceğiz. Yalnızca akıllı telefonlar üzerinden Calibra’ya ulaşmak sureti ile fatura, alışveriş ve daha birçok para kullanılan işlemi sadece telefonumuz üzerinden halledebileceğiz.

Daha önceleri kişisel güvenlik konusunda kullanıcılarına sıkıntılar yaşatan Facebook bu yeni sistemi için kendi şirketinden bağımsız olarak bir denetleyici birlik oluşturacak. Dışarıdan gelen denetçilerin Facebook şirketi ile hiçbir alakası olmayacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir