Facebook’un sanal para birimi “Libra” piyasya hiç giremeyebilir

Facebook, kendi blok zincirine dayalı ödeme sistemi olan Libra’yı lanse etme planlarını açıklayarak geçen ay kripto para birimi piyasasını heyecanlandırdı. O zamandan beri, birçok ülkede çok sayıda endişe dile getirildi ve şimdi düzenleyici bir belge, Facebook’un Terazi şifreleme para birimi lansmanının hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini bile söylüyor.

Facebook, en son üç aylık raporunda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na, düzenlemelerin ve incelemelerin “Terazi para biriminin başlatılmasını geciktirebileceğini veya engelleyebileceğini” söyledi. Bunun asla gerçekleşememesinin ana nedenleri, şifreleme para biriminin piyasa tarafından kabulü ve yasal zorlukları.

Facebook’un uyarısı büyük ölçüde Libra’yı açıklamasından bu yana karşılaştığı yasal incelemelere odaklandı. Şirket, şifrelemenin “Nispeten yeni ve kanıtlanmamış bir teknolojiye dayandığını ve dijital para birimini çevreleyen yasaların ve düzenlemelerin belirsiz ve gelişmekte olduğunu” söyledi. Facebook ayrıca, birçok yargı alanındaki hükümetin ve düzenleyicilerin, duyurudan bu yana Libra’yı ağır şekilde denetlediğini söyledi. Potansiyel düzenleyici zorluklar arasında ödemeleri düzenleyen yasalar, finansal hizmetler ve kara para aklama yer almaktadır.

Şirket ayrıca Libra ile ilgili bir başka endişeyi dile getirdi: “Libra girişiminin ana sponsoru olarak, hükümetlerden ve düzenleyicilerden gelen sorularara cevap vermeye çalışıyoruz ancak bu tür bir katılımdan kaynaklanan olumsuz hükümet veya düzenleyici faaliyetler veya olumsuz tanıtım ibareleri itibarımızı etkiliyeceği için bu sorulara dah aitamatlı yaklaşıyoruz. Çünkü bu tarz ibareler  işimize zarar verebilir.

Bu bahsedilen düzenlemelerin ve yönetmeliklerin, duyurunun yapılmasından bu yana Facebook’un Libra şifreleme para birimi lansmanının önündeki en büyük engel olduğu açıktı. Dünya genelindeki merkez bankaları ve milletvekilleri, para politikaları ve istikrar için tehdit oluştururken, muhtemelen dolandırıcılık ve kara para aklama için yeni bir platform oluşturması endişeleri nedeniyle, Libra’nın piyasaya bırakılması için daha fazla bilgi istiyorlar. ABD Temsilcisi Maxine Waters, Facebook’a Libra’nın gelişimini durdurması için çağrıda bulunan bir mektup bile yazdı.

Reuters, bu ayın başlarında, Yedi Grup (G7) maliye bakanlarının, merkez bankalarını, Libra ve diğer dijital para birimleri hakkında uyardıkları ve sıkı düzenlemeler için çağrı yaptıklarını bildirdi. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, G7 toplantısında konuşulan konunun,  “Şirketlerin demokratik kontrol olmadan kendi para birimlerini ihraç etmeye başlayabilecekleri” fikrine karşı çıktıklarını söyledi.

Facebook’un Libra kripto para biriminin, piyasaya girişini başarıyla başlatmak için düzenleyicileri sakinleştirip sakinleştiremeyeceğini yalnızca zaman gösterecek. Bu tür sorunların, Facebook şirketinin Libra için yapacağı lansmana kadar, hatta daha sonrasında da devam edeceği tahmin ediliyor. Şirket, tüketicilere hedefli reklamlar sunmak için Libra işlemlerinden gelen verileri kullanmayacaklarına ikna etmek zorunda kalacak. Şirketin son gizlilik ve veri sızıntısı olayları göz önüne alındığında, bu zorlu bir satış olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir