WhatsApp mesajları ve medya nasıl yedeklenir

Dosyalarınızı, sohbetlerinizi veya resimlerinizi buluta kaydedin

Verilerinizi başka bir cihaza aktarmak veya WhatsApp sohbetlerinizi yedekleyebilmeniz veya telefonunuzu kaybetmeniz durumunda mesajlarınızı ve dosyalarınızı korumanız yararlıdır.

WhatsApp sohbetlerinizi otomatik olarak buluta yedekleyebilse de, bunu ayarlamanız gerekir ve telefonlarınızı hemen değiştirmeniz gerekirse, verilerinizi elle yüklemek de zarar vermez.

Bunu akılda tutarak, sohbetlerinizi yedeklemek için WhatsApp uygulamasının nasıl kullanılacağı ve aynı zamanda otomatik olarak nasıl yedekleneceği de bu şekildedir.

WhatsApp sohbetlerini nasıl yedeklersiniz?

WhatsApp sohbetlerinizi yedeklemek için, tüm konuşmalarınızı listeleyen sayfa olan WhatsApp’ın ‘Sohbetler’ menüsünden başlayın.

Bu menüde, sağ üstte bulunan ve üç dikey nokta olan ‘Seçenekler’ simgesine basın ve ‘Yeni gruptan başlayan ve’ Ayarlar’a inen seçeneklerin listesini görmelisiniz.

Bu son seçeneği seçin. ‘Ayarlar’ menüsünden, ‘Sohbetler’ olan ikinci seçeneğe, ardından ‘Sohbetler’ menüsünde ‘Sohbet yedekleme’ olan ikinci-son seçeneğine tıklayın.

Bu menü, WhatsApp’ı yerel depolamaya ve Google Drive’a en son ne zaman yedeklediğinizi ve ayrıca tüm mesajlarınızın ve medyanızın boyutunu gösterir. Buradan WhatsApp’ın yedeklediği Google Drive hesabını ayarlayabilir ve bunun sadece Wi-Fi veya Wi-Fi ve hücresel bağlantılar üzerinden olup olmayacağını ayarlayabilirsiniz.

WhatsApp’ı yedeklemek için büyük yeşil ‘Yedekle’ düğmesine basmanız yeterli; telefonunuz tüm WhatsApp verilerinizi hemen Google Drive’da olduğu gibi yerel depolama birimine de yedekleyecektir.

Otomatik WhatsApp yedekleme nasıl kurulur

Telefonunuzun WhatsApp sohbetlerini otomatik olarak yedeklemesini sağlamak için yukarıdaki bölümde mesajlarınızı manuel olarak yedeklemek için kullandığınız ‘Sohbet yedekleme’ menüsünü bulun.

Bu menünün ‘Google Drive ayarları’ başlıklı ikinci bölümünde, ‘Google Drive’a yedekle’ yazan bir seçenek var. Bunu seçin; WhatsApp’ın otomatik olarak yedekleneceği ve hiçbir zamandan günlük olamayacağı bir dizi frekans sunar.

İhtiyacınız olan sıklığı seçin  WhatsApp’ı çok kullanırsanız, o zaman günlük sizin için en iyisi olabilir, ancak aylık olarak sık sık sohbet ediyorsanız ya da ‘Yalnızca “Yedekle” düğmesine dokunduğumda “sizin için bir seçenek olabilir. Sadece seçmek için frekansa dokunun.

Bu menüde, videoların da yedeklenip yedeklenmeyeceği ve yedeklemenin hücresel olarak mı yoksa sadece Wi-Fi üzerinden mi gerçekleşeceği gibi yedeklemenin nasıl çalıştığını değiştiren başka seçenekler de var. Kendinize uygun seçenek seçerek sohbetlerinizi otomatik olarak yedekleme ayarlarını yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir